Annelerin COVID-19 korkusu, geçirme durumları ve emzirme tutumları arasındaki ilişki
The relationship between mothers' fear of COVID-19, their survival status, and their breastfeedi̇ng attitudes
- Tez No: 822976
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum poliklinikleri ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi sağlıklı çocuk polikliniklerine başvuran annelerin COVID-19 korkusu, geçirme durumları ve emzirme tutumları arasındaki ilişki değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın evrenini haziran-eylül 2022 tarih aralığında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum poliklinikleri ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi sağlıklı çocuk polikliniklerine gelen 0-6 ay arası bebeği olan anneler oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplandığı haziran-eylül 2022 tarih aralığında 242 anneye ulaşılmıştır. Araştırma verileri; bireysel veri formu, COVID-19 korkusu ölçeği ve emzirme tutumunu değerlendirme ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmanın değerlendirmesinde bağımsız iki grup karşılaştırmasında t-testi (Independentsample t-testi) 2'den fazla grup karşılaştırmasında tek yönlü varyans analizi (OneWayAnova) kullanılmıştır.Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında p≤0,05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmanın kapsamına alınan annelerin % 53,3'ü 25-34 yaş aralığındadır. Annelerin %55,37'sinin şu andaki gebeliklerinin planlı olduğunu, %57,44'ünün normal vajinal doğum şeklinde doğum yaptığını, %58,67 ilk 30 dakikada çocuğunu emzirdiğini, %85,12'sinin ilk gıda olarak kolostrum tercih ettiğini belirtmiştir. Annelerin %75,21'inin emzirme ile ilgili daha önce bilgi aldıklarını belirtmişlerdir. Çalışmaya katılan annelerin %53,31'i COVID-19 geçirdiğini, %68,21 gebelik öncesi dönemde COVID-19 geçirdiklerini belirtmiş olup doğumları sonrasında COVID-19 hastası olan annelerin %85 emzirmeye devam ettiklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship between fear of COVID-19, transmission status and breastfeeding attitudes of mothers who applied to Ege University Medical Faculty Hospital Obstetrics and Gynecology outpatient clinics and Ege University Medical Faculty Children's Hospital healthy children outpatient clinics. Materials and Methods: The universe of this descriptive study consisted of mothers with babies aged 0-6 months who came to Ege University Medical Faculty Hospital Gynecology and Obstetrics polyclinics and Ege University Medical Faculty Children's Hospital healthy pediatric outpatient clinics between June and September 2022. Between the dates of June-September 2022, when the research data were collected, 242 mother was reached. In the evaluation of the study, t-test (Independent sample t-test) was used in the comparison of two independent groups, and one-way analysis of variance (OneWayAnova) was used in the comparison of more than 2 groups. The significance level of p≤0.05 was used as a criterion in interpreting whether the obtained values were significant or not. Results: 53.3% of the mothers included in the study are between the ages of 25-34. It was stated that 55.37% of the mothers had planned pregnancies, 57.44% gave birth as normal vaginal delivery, 58.67% breastfed their child in the first 30 minutes, 85.12% preferred colostrum as the first food. They stated that 75.21% of the mothers had previously received information about breastfeeding. 53.31% of the mothers participating in the study stated that they had COVID-19, 68.21% stated that they had COVID-19 in the pre-pregnancy period, and 85% of the mothers who had COVID-19 after giving birth continued to breastfeed.