Açık ofis mekan organizasyonu oluşumundaesnek ve değişebilir yaklaşımlar
In the formation of open office space organizationflexible and changeable approaches
  1. Tez No: 673377
  2. Yazar: SEDA CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEPECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Ofisler; yapılarında bulundurdukları kurulma amaçları doğrultusunda çalışılan ve bu ortam içerisinde yer alan çalışanların yaptıkları işlerle şekillenen mekanlardır. Ofislerin planlanmasının, donatı elemanlarının tasarımlarının, yapılan işin gerektirdiği yöntemlere bağlı olarak kullanıcının ihtiyaçlarına cevap verebilecek esneklikte olması gerekmektedir. Gelişen ve değişen teknolojilerin beraberinde getirdiği değişim gerekliliği ile farklı kullanıcı ihtiyaçları; yeni yaklaşımlar ile bu esnek ve değişebilir tasarımlar ile desteklenmektedir. Açık ofisler kullanıcılarına sağladıkları esneklik, süreklilik, kolaylık ile tasarım ve mekan organizasyonu açısından verimli ve fonksiyonel alanlara olanak tanımaktadırlar. Özellikle hareketliliğin çok fazla olduğu ofis mekanlarında, kullanıcı gereksinimleri, donatı elemanları ve zamanla oluşabilecek olası gereksinimler ile değişiklikler gibi etkenler açık ofis iç mekan tasarımında esneklik ve değişebilirliği tasarımın ana kriterleri haline getirmektedir. Esneklik ve değişebilirlik kavramları yalnızca çalışma mekanları için değil aynı zamanda ofis içi sosyal ve fiziksel aktiviteler ile zamanda ve iş gücünde verimliliğe doğrudan etki etmektedir. Bu çalışmanın kapsamında; nitel olarak araştırmalar yapılmış, esnek ve değişebilirliğin seçilen yurtiçi ve yurtdışı örnekler üzerinden ofis ortamında öneminin ne olduğunu ve bu iç mekan tasarım yaklaşımları mevcut örnekler üzerinden incelenerek, bir tablo içinde benzer ve farklılıklar açısından analiz edilmiş; uygun şekillerde bir araya getirilerek çalışma oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Offices; They are the spaces that are worked in line with the establishment purposes they have in their buildings and shaped by the work of the employees in this environment. The planning of the offices, the designs of the reinforcement elements must be flexible enough to meet the needs of the user, depending on the methods required by the work. Different user needs with the necessity of change brought about by developing and changing technologies; It is supported by new approaches and these flexible and changeable designs. Open offices enable efficient and functional spaces in terms of design and space organization with the flexibility, continuity, convenience they provide to their users. Especially in office spaces where there is a lot of mobility, factors such as user requirements, equipment elements and possible requirements and changes that may occur over time make flexibility and changeability the main criteria of design in open office interior design. The concepts of flexibility and changeability have a direct impact not only on working spaces but also on in-office social and physical activities and productivity in time and workforce. Within the scope of this study; Qualitative and quantitative researches have been made, the importance of flexibility and variability in the office environment through selected domestic and international examples and these interior design approaches have been examined through existing examples and analyzed in terms of similarities and differences in a table; The study was created by bringing them together in appropriate ways.