Sigortacılıkta uygulanan alternatif risk transfer sistemleri üzerine bir inceleme
An investigation on alternative risk transfer systems applied in insurance
  1. Tez No: 673378
  2. Yazar: HASAN CAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALP ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Insurance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Her geçen yıl biraz daha gelişen ve süratle değişen dünya koşulları, yeni riskleri de beraberinde taşımaktadır. Risk, hayatla beraber var olan ve kişiden toplumlara, örgütlerden ülkere ve hatta uluslararası boyutlara kadar herkesi ilgilendiren bir kavramdır. Riski ortadan kaldırmak çoğunlukla mümkün olmadığından dolayı, kişiler ve örgütler risk henüz gerçekleşmeden önce olası zararları en düşük seviyeye indirecek tedbirleri almaktadılar. Sigorta şirketleri, özellikle büyük ölçekli riskleri kendi üzerlerinde tutmak istemeyerek bu risklerin bazen tamamını bazense bir kısmını başka şirketlere reasürans yoluyla devretmektedirler. Günümüzde sahip olunan koşullar düşünüldüğünde, risklerin geçmişe göre artması, farklılaşması, şekil değiştirmesi, gerek ülkeler arası değişken ekonomik dengeler, gerekse sosyal-siyasi diğer durumlar gibi sebepler riskleri daha karmaşık bir yapıda karşımıza çıkarmaktadır. Reasürans işlemlerinin yanında, alternatif risk transferi kavramının doğması, bahsedilen risklerin teminat altına alınmasındaki yükü hafifletebilecek diğer bir seçenek olarak görülmektedir. Bu çalışmada, sigortacılıkta kullanılan alternatif risk transfer yöntemlerini, ürünleri ve sistemleri, daha önceleri ortaya konulmuş araştırmalar ve kaynaklar kullanılarak mevcut bilgiler derlenmiştir. Dünyada ve Türkiye'de ART piyasalarıyla ilgili ihtiyaçlar ile birlikte ülkemizin karşı karşıya olduğu Marmara deprem riskine ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
World conditions, which develop and change rapidly with each passing year, carry new risks together with it. Risk is a concept that coexists with life and concerns everyone from person to society, from organizations to countries and even to international dimensions. Since it is often not possible to eliminate the risk, individuals and organizations have taken measures to minimize potential losses before the risk is realized. Insurance companies do not want to keep large-scale risks on themselves, and sometimes transfer all of these risks and sometimes some of them to other companies by way of proportion. Considering the current conditions, reasons such as the increase of risks compared to the past, their differentiation, change of shape, volatile economic balances between countries, and other social-political situations present the risks in a more complex structure. The emergence of alternative risk transfer concept besides reinsurance transactions. It is seen as another option that can ease the burden of securing. In this study, alternative risk transfer methods, products and systems used in insurance are compiled using previous research and resources. The necessary information and definitions regarding alternative risk transfer were included in the necessary sections of the study, and information was given on priority concepts. In addition to the needs of ART markets in the world and in Turkey, the Marmara earthquake risk that our country faces were evaluated.