Varlık gazetesine göre Erzurum'da parti devlet bütünleşmesi ve yapılan seçimler (1934- 1936)
Acording to the Varlik newspaper the pratices of the one party era in Erzurum (1934-1935)
  1. Tez No: 673419
  2. Yazar: SEVDA İZİBÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜÇÜKUĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Erzurum'da Tek Parti döneminin (1934-1936) yıllarını incelediğimiz bu çalışmamızda ana kaynağımızı Varlık Gazetesi oluşturmaktadır. Varlık Gazetesi bu tarih aralığında bizlere önemli bilgiler sunmaktadır. 1934 ve 1935 seçimlerinin özellikleri ve seçim sonuçlarına ayrıntılı yer verilmiştir. Seçimlerde merkez ile taşra arasındaki etkileşim incelenmiştir. Çalışmamızda CHP'nin bu dönemdeki teşkilatlı yapılanması, Erzurum'da ve parti içinde uygulanan idari değişiklikler yer almaktadır. CHP Dördüncü Büyük Kurultayı ve kurultayın sonra Erzurum'un siyasi hayatına yansımaları yer almıştır. Ayrıca 1936'da Parti-Devlet sisteminin oluşumu hakkında bilgiler mevcuttur. Çalışmamızda Varlık Gazetesi başta olmakla birlikte dönemin diğer ulusal ve yerel gazeteleri, Hatıralar, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Başkanlığı, Erzurum Belediye Arşivi'nin çeşitli belgelerinden istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in which we examine the years of the Single Party period (1934-1936) in Erzurum, our main source is Varlık Newspaper. Varlık Newspaper provides us with important information in this date range. The features and election results of the 1934 and 1935 elections are given in detail. In the elections, the interaction between the center and the countryside was examined. In our study, the organizational structure of the CHP in this period, the administrative changes implemented in Erzurum and within the party are included. The CHP Fourth Great Congress and its reflections on the political life of Erzurum after the congress took place. There is also information about the formation of the Party-State system in 1936. In our study, besides Varlık Newspaper, other national and local newspapers of the period, Memories, Presidency of State Archives of the Republic of Turkey, and various documents of Erzurum Municipality Archive were used.