Tanin gazetesi inceleme ve seçilmiş metinler (301-500 sayılar)
Tani̇n newspaper review and selected texts (301-500 numbers)
- Tez No: 498087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bir ülkenin geleceğinin şekillenmesi fikir ve sanat adamlarının ortaya koyduğu verimlerle doğru orantılıdır. Yazarların ve sanat adamlarının ortaya koyduğu bu ürünleri toplumun tanıması ve bu sayede aydınlanması ise basın ve yayın organları vasıtasıyla gerçekleşir. Basın hayatı dendiğinde akla ilk gelen organ toplumun yönlendirilmesinde onlarca yıldır etkili bir şekilde kullanılan gazetedir. II. Meşrutiyetin doğurduğu geçici rahatlıkta basın hayatında yer bulan gazetelerden biri de Tanin gazetesidir. Tanin gazetesinin kısa sürede etkinlik kazanmış olması ve Meşrutiyet sonrası yenileşme faaliyetlerinde öncü bir rol oynayarak etkinliğini artırması dönemi iyi inceleyebilmek ve tahlil edebilmek için onu önemli bir niteliğe kavuşturmuştur. Bu çalışmada Tanin gazetesinin 21 Haziran 1325 (1909) ile 11 Kânunusani 1325 (1910) arasında çıkan 301-500 sayıları incelendi. Çalışmanın giriş bölümünde Tanin gazetesinden hareketle dönemin toplumunun siyasi, sosyal, ekonomik v.b. açılardan değerlendirilmesi yapıldı.“Tahlilî Fihrist”bölümünde gazetede yer alan yazılar öncelikle yazar adının alfabetik sırasına sonra konularına göre tasnife tabii tutuldu. Metinler bölümünde devrin toplumsal hayatına yön veren ve gazetenin o devirdeki işgal ettiği yere ışık tutacak metinler tercih edildi. Eserden daha verimli faydalanmak isteyenler için bir dizin hazırlandı ve eserin sonuna eklendi. Siyasi, toplumsal ekonomik, edebî vb. açılardan çok mühim bir yer işgal eden gazetecilik ve onla birlikte oluşan kültürel birikimin, bilimsel çalışmalarla incelenmesi yakın tarihin karanlık odalarını daha kolay aydınlatmamızı sağlayacaktır. Bu bağlamda Türkiye'nin varlık mücadelesi verdiği dönemin siyasi, sosyal, ekonomik ve edebî emarelerini taşıyan Tanin gazetesinin tahlilinin II. Meşrutiyet ve 20. yüzyılın ilk yarısı hakkında çalışma yapacaklara katkıda bulunacağı kanaatindeyim.
Özet (Çeviri)
A country's future parallels with the performance of scientists and writers. These works of writers and scientists aid, to the introduction of society. Due to this introduction, The enlightenment of society comes out by the press and media. In terms of publishing, The first organ comes to our mind is the newspaper which has been leading the society for years effectively. One of the newspapers in the comfort of“II. Meşrutiyet”is Tanin. The effectiveness of Tanin and taking the leading position in the activities of revolutions often“Meşrutiyet”, rising its effectiveness, it turns Tanin into an important identity, to be able to grasp to meaning of the age. In this research, then 301-500 issues of Tanin newspaper which were published between 21 June 1325 (1909) and 11“Kânunusani”1325 (1909). In the introduction of research, using Tanin as a source at the age The political, social and economical assessment of the society has been made. In the section of“Tahlilî Fihrist”the writings have been classified according to alphabetical order of the writers and subjects. In the texts section, texts, which enlightened the area where it was circulated, and led the social life of society, were preffered. An index has been prepared for those who wish to benefit from the research more effectively and it has been added to the and of the book. Journalism which is essential for political, social, economic and literal aspects and the studies of social accumulation and its research will enable to enlighten the aligny chambers of the conteporary history I strongly believe that the studies of Tanin which carry political, social, economical and literal traces of the age that Turkey was giving a big battle for the independence and its existence.