Firdevsî-i Rûmî, Süleymân-nâme (72. Cilt), (inceleme-metin)
Firdevsî-i Rûmî, Süleymân-nâme (72th Volume), (analysis-text)
  1. Tez No: 673441
  2. Yazar: GİZEM EVBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Süleymân-nâme, XV. yüzyılın sonu ile XVI. yüzyılın başlarında Firdevsî-i Rûmî tarafından manzum mensur olarak yazılan ve Hz. Süleyman'ın hayatını ve menkıbelerini anlatan 81 ciltlik bir külliyattır. Eser Hz. Süleymân'ın menkıbevî hayatı dışında felsefe, ilm-i nücûm, tıp, astronomi, tarih, coğrafya gibi çeşitli ilimlere de yer vermesi bakımından ansiklopedik eser özelliği taşımaktadır. Bu yüksek lisans tezinde Firdevsî-i Rûmî'nin kaleme almış olduğu Süleymân-nâme'nin 72. cildi çalışılmıştır. Topkapı Sarayı Müzesi Hazine Kitaplığı H.1535'te kayıtlı olan eser, manzum ve mensur karışıktır. Eser, Hz. Süleymân'ın hayatını, mucizelerini, olağanüstü güçlerle olan mücadelesini anlatmaktadır. Çalışmamız üç bölümden müteşekkildir. İlk bölümde, Firdevsî-i Rûmî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiş; ikinci bölümde, eserin kurgusal ve şekil özellikleri incelenmiş; son bölümde ise eser transkribe edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Suleyman-nâme, XV. by the end of the century XVI. at the beginning of the century Firdevsî-i Rûmî written as a verse and written as Hz. Suleyman's is an 81 volume corpus describing Süleyman's life and menbabeler. The work Hz. Suleyman carries the encyclopedic work feature in order to include various sciences such as philosophy, science, astronomy, history, geography besides the religious life. In this master's thesis, the 72nd volume of Süleyman-name written by Firdevsî-i Rûmî was studied. The work, registered in Topkapı Palace Museum Treasure Library H. 1535, is mixed in verse and prose. The work was written by Hz. It tells the life and miracles of Solomon. Our study consists of three parts. In the first part, information about the life and works of Firdevsî-i R vemî is given; In the second part, the fictional and formal features of the work are examined; In the third part, the text has been transferred from the Turkish alphabet with Arabic letters to Latin letters.