Determination of MEIS1 (myeloid ecotrophic insertion site 1) expression profile in leukemia stem cells and investigation of the effect of MEIS1 inhibitors
153/5000lösemi kök hücrelerinde MEIS1 (myeloid ecotrophic ınsertion site 1) ifade profilinin belirlenmesi ve MEIS1 inhibitörlerin etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 673440
  2. Yazar: NESLİHAN MERİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Akut lösemi (AL), lösemik blastlara göre farklı alt tiplere ve immünofenotipik özelliklere sahip, zayıf, ilerleyici dirençli bir hematolojik hastalıktır. AL genetik değişikliklerin ve muhtemelen prognozunu ile dayanıklılığını belirleyen Lösemi Kök Hücre (LKH)'lerinin neden olduğu bir hastalıktır. LKH'ler, malign bir dönüşüm geçirmiş Hematopoietik Kök Hücre (HKH)'lerden türevli hücrelerdir. LKH sayısı az olsa da kendini yenileme, kemoterapiye direnç ve lösemi relapsı özelliklerine sahiptirler. MEIS1 (Miyeloid Ekotropik Entegrasyon Sitesi-1) proteini, Homeodomain (HD) proteinlerinin TALE (Üç Amino Asit Döngü Uzantısı) ailesinin bir üyesidir ve DNA'ya bağlanabilir. Çalışmalar, MEIS1 proteininin aşırı ekspresyonunun birçok kanserin tümör oluşumuna neden olabileceğini kanıtlamıştır. Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) ve Akut Miyeloid Lösemi (AML) hastalarında MEIS1 proteininin artan ekspresyonu belirlenmiştir. Yüksek MEIS1 ekspresyonu olan örneklerde konvansiyonel kemoterapiye direnç gözlenmiştir. MEIS1 proteininin küçük molekül inhibitörleri, kemoterapi direncinin MEIS1 proteininin lösemi ve LKH'leri üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Bu çalışmada, lösemi gelişiminde etkili olduğu bilinen ve LKH'lerde tekrarlayan MEIS1 proteinlerinin araştırılması ve yeni geliştirilen ilaç yapılı MEIS1 İnhibitörleri (MEIS1i) ile MEIS aktivitesinin hedeflenmesi amaçlanmıştır. AML/ALL (n=65) hastalarından alınan Kİ-PK numunelerinin bu çalışmasında, MEIS1i'nin MEIS protein aktivitesi, LKH'lerinin hayatta kalması ve apoptotik yol üzerinde olumsuz bir etkisi olduğunu keşfettik. MEIS1i-1 ve MEIS1i-2 inhibitörleri, hasta örneklerinde kanser büyümesi ve hayatta kalma ile bağlantılı olduğu bilinen genlerin ekspresyon seviyelerini de azalttı. Bu çalışmada ayrıca MEIS1 gen ekspresyonunun lösemi nüksü ve kemoterapi tedavisine dirençte önemli bir rol oynadığını keşfettik. Bu çalışmalarda elde edilen bulgular, gelecekteki hayvan modelleri ve klinik öncesi çalışmalar için temel oluşturacaktır. Bu hedeflerin başarıyla tamamlanması, lösemiye etkili MEIS1i geliştirmesini sağlayacaktır; böylece lösemi tedavileri için alternatif bir ilacın geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Acute leukemia (AL) is a poor progressive resistant hematological disease, which has different subtypes and immunophenotypic properties according to leukemic blasts. AL is a disease caused by genetic changes and probably by Leukemia Stem Cells (LSCs), which determine its prognosis and endurance. LSCs are Hematopoietic Stem Cells (HSCs)-derived cells that underwent a malignant transformation. Even though the number of LSCs is low, they have the characteristics of self-renewal, resistance to chemotherapy, and relapse of leukemia. The MEIS1 (Myeloid Ecotropic Integration Site-1) protein is a member of the TALE (Three Amino Acids Loop Extension) family of Homeodomain (HD) proteins and can bind to DNA. Studies have proved that overexpression of MEIS1 protein can reason tumorigenesis of many cancers. Increased expression of MEIS1 protein has been determined in Acute Lymphoblastic Leukemia (ALL) and Acute Myeloid Leukemia (AML) patients. Resistance to conventional chemotherapy was observed in samples with high MEIS1 expression. Small molecule inhibitors of the MEIS1 protein can be used to remove the effect of chemotherapy resistance on the leukemia and LSCs of the MEIS1 protein. This study, it is aimed to investigate MEIS1 proteins which are known to be effective in leukemia development and relapsed in LSCs, and to target MEIS activity with newly developed drug structured MEIS1Inhibitors (MEIS1i). In this study of BM-PB samples from patients with AML/ALL (n=65), we discovered that MEIS1i had a negative impact on MEIS protein activity, LSCs cell survival, and the apoptotic pathway. MEIS1i-1 and MEIS1i-2 inhibitors also reduced the levels of expression of known genes linked to cancer growth and survival in patient samples. In this study, we also discovered that MEIS1 gene expression plays a significant role in leukemia relapse and resistance to chemotherapy treatment. The findings in these studies will be the basis for future animal models and preclinical studies. Successful completion of these goals will enable leukemia to develop effective MEIS1i; thus, it will contribute to the development of an alternative drug for leukemia treatments.