Diyabetik makula ödeminde oksidatif stres ve diyetin toplam antioksidan kapasitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress and dietary total antioxidant capacity i̇n diabetic macular edema
- Tez No: 673475
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KADAYIFÇILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı diyabetik makula ödemi (DMÖ) olgularında, serumda oksidatif stres ve total antioksidan kapasite düzeylerini belirleyerek bu parametrelerin DMÖ gelişimi ile DMÖ'nin şiddetine etkisini belirlemek ve diyetin total antioksidan kapasitesini değerlendirerek DMÖ gelişimine diyetin etkisini tespit etmektir. Bu amaçla Tip 2 diyabetik DMÖ tanılı ve en az bir gözde santral foveal kalınlık (SFK) değeri 300 μm olan 30 hastanın 30 gözü Grup 1 ve Tip 2 diyabetik, DMÖ tanılı ve her iki göz için SFK değeri < 300 μm olan 30 hastanın 30 gözü Grup 2 olarak değerlendirildi. Grup 3 olarak isimlendirilen kontrol grubunda ise Tip 2 diyabet tanılı, DMÖ ve/veya DR öyküsü olmayan 33 bireyin 33 gözü değerlendirildi. Tüm olguların optik koherens tomografi (OKT) cihazı ile SFK değerleri ölçüldü. Her bireyin serumunda total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidatif kapasite (TOK) düzeyi ölçüldü. Tüm olgulara“miktarlı besin tüketim sıklığı anketi”uygulanarak, diyetin toplam antioksidan kapsitesi hesaplandı. Serum TAK düzeyleri açısından 3 grup arasında anlamlı fark olmadığı görüldü (p=0,679).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the serum levels of oxidative stress and total antioxidant capacity in diabetic macular edema (DME) cases and to determine the effect of these parameters on DME development as well as the effect of dietary antioxidant content by assessing the dietary total antioxidant capacity. For this purpose, 30 eyes of 30 patients diagnosed with Type 2 diabetes mellitus and DME, at least one eye with a central foveal thickness (CFT) 300 μm were evaluated as Group 1 while 30 eyes of 30 patients diagnosed with DME previously and both eyes with CFT < 300 μm were evaluated as Group 2. In the control group evaluated as Group 3, 33 eyes of 33 individuals with Type 2 diabetes mellitus and with no history of DME and/or diabetic retinopathy were evaluated. Optical coherence tomography (OCT) was used to assess CFT. Total antioxidant capacity (TAC) and total oxidative capacity (TOC) in the serum of each individual were measured. Dietary total antioxidant capacity was calculated by applying food consumption frequency questionnaire. There was no statistically significant difference among three groups in terms of serum TAC levels (p = 0,679).