Jesuit missionary approaches to the 'Muslim infidels' and its impact today
Müslümanlara yönelik Cizvit misyonerliğinin dünü ve bugünü
  1. Tez No: 673474
  2. Yazar: BENGİ ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ŞENAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Osmanlı'nın Avrupa'ya yaklaşması ve başarısız olan haçlı seferi ile rahipler ve misyonerler, ilahi kılıçla Osmanlı'ya, diğer ve Müslüman kafirlere karşı“ilahi kılıcı”kalplerine saplayarak onları yenmeye karar verdiler. İslam'a, Kuran'a ve geleneklerine karşı bir polemik eseri yazan rahip ve misyoner Juan de Segovia' dan başlayarak misyonlarını hiçbir zaman Avrupa dışına aktarmamış, ancak yaklaşımı ve 'ilahi kılıcını' ilerletme çalışmaları ile belki de diğer rahipleri ve misyonerleri etkilemiştir. Ignatius de Loyola ve onun Cizvit Tarikatı, 'evrensel' misyonları ve Avrupa dışındaki 'Müslüman kafirler' ile olan etkileşimleriyle biliniyordu. Her ne kadar Ignatius, misyonerlik amacıyla Avrupa sınırlarını hiçbir zaman terk etmemişse de, 17. yüzyıldaki Cizvit üyeleri bunu yavaş yavaş Hindistan, Japonya ve Mezopotamya gibi ülkelerde ikamet ederek seyahat ederek yaptılar. Bu tez, Müslümanlara yönelik Cizvit misyoner yaklaşımları ve onların Avrupa içinde ve dışında onlarla etkileşimleri hakkında daha ayrıntılı bir anlayış gösterecektir.
Özet (Çeviri)
With the approach of the Ottomans to Europe and the failed crusade, priests and missionaries decided to move forward against the Ottomans, the other and the Muslim infidels with the 'divine sword', defeating them by stabbing the 'divine sword' right through their hearts. Starting with the priest and missionary Juan de Segovia who happen to have written a polemic work against Islam, the Quran and its traditions, he never transferred his missions outside Europe but perhaps influenced other priests and missionaries with his approach and with his work to further his 'divine sword'. Ignatius de Loyola and his Jesuit Order were known for their 'universal' missions and their interactivity with 'Muslim infidels' outside Europe. Altough, Ignatius himself never left the borders of Europe for missionary purpose but his fellow 17th century Jesuit members did and they did so gradually by travelling an residing in countries like India, Japan and Mesopotamia. This thesis will show a more detailed insight on Jesuit missionary approaches to Muslims and their interactivity with them in and outside Europe.