FeTeMM yaklaşımıyla işlenen 6. sınıf çarpanlar ve katlar konusunun öğrenci kazanımlarına etkisi
The effect of 6th grades factors and multiples which is proceeded with STEM approach to student's accusations
  1. Tez No: 673480
  2. Yazar: MURAT DUMLUPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Deneysel modelde yürütülen ve Ortaokul 6. sınıf Matematik dersi, çarpanlar ve katlar ‎konularının öğretiminde FeTeMM yaklaşımının etkisini incelemeyi amaçlayan bu ‎çalışmaya, amaçlı örnekleme yöntemiyle Iğdır ili Tuzluca ilçesi yatılı ilköğretim bölge ‎okullarından, Cumhuriyet YBO'da öğrenim gören 6. sınıf öğrencilerinden 12'si kız,22'si de erkek olmak üzere 34 öğrenci ile yürütülmüştür. ‎Çalışma uygulama süreci 10 hafta sürmüştür. Uygulama sürecinde deney grubu ‎öğrencileriyle FeTeMM yaklaşımıyla matematik dersi çarpanlar ve katlar konusu ‎öğretilirken, kontrol grubuyla aynı konu öğretim programında yer alan öğretimsel ‎yöntemler ve tekniklere göre matematik öğretmenleri tarafından öğretilmiştir. Kontrol ‎grubu öğrencileri üzerinde herhangi bir etkide bulunulmamıştır.‎. Uygulama sürecinin başında hem deney hem de kontrol gurubu öğrencilerine başarı ‎testinin ilk uygulaması (öntest) yapılmıştır. Uygulamayı takip eden 10 hafta boyunca, deney ve kontrol ‎gruplarında araştırmada öngörülen işlemler yapılmıştır. Onuncu haftanın sonunda her iki ‎gruba da başarı testinin ikinci uygulaması (sontest) yapılmıştır. Ayrıca öğrencilerden FeTeMM ile derslerin yürütülmesine yönelik olarak yarı yapılandırılmış formla görüşler alınmıştır. Elde edilen veriler nitel ve nicel analiz çerçevesinde değerlendirilmiştir.‎ Araştırmanın sonuçlarına göre deney ve kontrol grupları sontestten, önteste göre ‎daha yüksek ortalamaya sahip olduğu; deney grubu öğrencileri kontrol grubu ‎öğrencilerine göre sontestte daha yüksek ortalamalarının olduğu görülmüştür. Bu bulgu FeTeMM yaklaşımıyla yürütülen uygulama sürecinin başarılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca, çalışmaya katılan kız öğrencilerin, ‎erkek öğrencilerden hem öntestte hem de sontestte daha yüksek ortalamalara sahip olduğu belirlenmiştir.. Kız öğrenciler çalışma boyunca erkeklerden daha başarılı bir performans ‎sergilemişlerdir. ‎FeTeMM yaklaşımıyla işlenen konular ve etkinliklerin öğrencilerde ‎matematik dersinin ‎daha iyi anlaşılmasına, dersin daha eğlenceli hale getirilmesine, ‎matematik ‎dersi başarısının artmasına, matematiğin daha ilgi çekici hale gelmesine, ‎‎konuların kalıcılık düzeyinin artmasına, matematiğe yönelik önyargıların ‎azalmasına ‎yardımcı olduğu ‎sonuçlarına nitel ve nicel veriler yardımıyla ulaşılmıştır.‎
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental model and aims to examine the effect of ‎the STEM approach on teaching 6th-grade Mathematics Course, multipliers and ‎factors.With the purposeful sampling method, 34 students, 12 girls and 22 boys were ‎selected from the 6th-grade students studying in Cumhuriyet YİBO from boarding ‎primary schools in Tuzluca district of Igdır province and the study was carried out with ‎these groups.‎ The implementation process of the study took 10 weeks.In the application process, while ‎the subject of multiplier and multiples was taught with the STEM approach with the ‎experimental group students, the same subject was taught to the control group by ‎mathematics teachers according to the instructional methods and techniques in the ‎curriculum.The researcher had no effect on the control group students.‎ At the beginning of the application process, the first application (pretest) of the ‎achievement test was made to both experimental and control group students.In the ‎following 10 weeks, the activities envisaged in the research were carried out in the ‎experimental and control groups.At the end of the tenth week, the second application ‎‎(posttest) of the achievement test was made to both groups.‎ In the study, the following results were reached: Experimental and control groups ‎obtained a higher mean than the posttest compared to the pretest, the experimental ‎group students obtained a higher average in the posttest than the control group ‎students.This finding shows that the experimental process was successful.Besides, it ‎was observed that female students participating in the study received higher averages ‎from male students in both pretest and posttest.Female students performed better than ‎boys during the study. The topics and activities covered with the STEM approach help ‎students to understand the mathematics lesson better, to make the lesson more ‎enjoyable, to increase the success of the mathematics lesson, to make mathematics more ‎interesting, to increase the permanence level of the subjects, to decrease prejudices ‎towards mathematics and to increase the students' prejudices.‎