Argümantasyon temelli FeTeMM eğitiminin 7. sınıf öğrencilerinin kuvvet ve enerji ünitesine yönelik akademik başarılarına, tutumlarına ve argümantasyon seviyelerine etkisi
The effect of argumentation based STEM education on 7th grade students academic achievements, attitude, and argumentation levels on unit of the force and energy
  1. Tez No: 635609
  2. Yazar: EMİNE GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSRAFİL TOZLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin Kuvvet Ve Enerji ünitesinde yer alan konulardaki akademik başarılarının, fen bilimlerine karşı tutumlarının ve argümantasyon seviyelerinin argümantasyon temelli FeTeMM eğitimi ile mevcut programda ön görülen yaklaşımla karşılaştırarak aralarındaki farkın belirlenmesidir. Bu çalışmada, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında, Van ili İpekyolu ilçesine bağlı bir ortaokulunda 7. Sınıfta öğrenim gören 64 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmada kontrol grubu 32 öğrenci, deney grubu 32 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada kontrol grubu ile mevcut öğretim programına yönelik ünite planına göre, deney grubunda ise hazırlanan argümantasyon temelli FeTeMM etkinlikleri ile dersler işlenmiştir. Çalışmada akademik başarı, tutum ve argümantasyon seviyeleri bir arada incelendiği için karma yöntem (mixed method) araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma haftada 4 ders saati olmak üzere toplam 5 hafta sürmüştür. Uygulamada elde edilen veriler SPSS ( Statisticalpackape for the Social Sciences) programı ile analiz edilerek hipotezlerin geçerliliklerinin test edilmesi ve verilerin yorumlanması için t-test kullanılmıştır. Araştırmada daha önceden geçerliliği ve güvenirliği sağlanmış Fen Bilimleri Tutum Ölçeği ile araştırmacı tarafından Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ders kitaplarından uyarlanarak hazırlanmış Kuvvet ve Enerji Akademik Başarı Testi, argümantasyon seviyelerindeki gelişimlerini görmek için etkinlikkağıtlarıve yapılan uygulamanın değerlendirilmesi için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Uygulamaya başlamadan önce seçilen deney ve kontrol grupları arasında bilgi düzeyleri bakımından farklılığı belirlemek üzere uygulanan ön test sonuçlarına göre gruplar arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı tespit edilmiştir. Akademik başarı testi ve fen bilimlerine karşı tutum ölçeği deney ve kontrol gruplarına ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Uygulama sonucunda her iki gruba uygulanan akademik başarı testi son testinden elde edilen sonuçlara göre deney grubunun kontrol grubuna göre başarı seviyeleri daha yüksek çıkmıştır. Fen bilimlerine karşı tutumlarında ise son test sonuçlarına göre fark olmadığı tespit edilmiştir. Yine kontrol grubu ve deney grubunun argümantasyon seviyeleri incelendiğinde deney grubunda artış olduğu gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, argümantasyon temelli FeTeMM eğitimi ile işlenen derslerin, mevcut programdaki yaklaşımlara göre işlenen derslerden akademik başarıya ve argümantasyon seviyesine etkisinin fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uygulanan tutum ölçeği değerleri incelendiğinde işlenen derslerde kullanılan yöntemin fene karşı olumlu tutum geliştirmede iki grup arasında anlamlı bir farklılık oluşturmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the difference between the students' academic achievements, their attitudes towards science and their argumentation levels on the subjects in the Force and Energy unit by comparing them with the approach proposed in the current program with the argumentation-based STEM education. In this study, it was carried out with 64 students studying in the 7th grade in a secondary school in the İpekyolu district of Van province in the 2018-2019 academic year. In the study, the control group consisted of 32 students and the experimental group consisted of 32 students. In the research, the lessons were taught according to the unit plan for the current teaching program with the control group, and STEM activities based on argumentation based on the experimental group. Since the academic success, attitude and argumentation levels are examined together in the study, the mixed method research model was used. The study lasted a total of 5 weeks, 4 hours per week. The data obtained in the application were analyzed with the SPSS (Statisticalpackape for the Social Sciences) program and t-test was used to test the validity of the hypotheses and to interpret the data. In the research, the Science Attitude Scale, which was previously adapted from the Ministry of National Education (MEB) textbooks, and the semi-structured interview form was used to evaluate their development at the level of argumentation, and the Activity and Energy Academic Achievement Test prepared by the researcher. It was determined that there was no significant difference between the groups according to the pretest results applied to determine the difference in knowledge levels between the experimental and control groups selected before starting the application. Academic achievement test and attitude scale towards science were applied to experimental and control groups as pre-test and post-test. As a result of the application, the achievement levels of the experimental group were higher than the control group according to the results obtained from the academic achievement test posttest applied to both groups. It was found that there was no difference in science attitudes towards post-test results. When the argumentation levels of the control group and the experimental group were examined, an increase was observed in the experimental group. According to the results of the research, it was concluded that the lessons taught with STEM education based on argumentation had more effect on the academic success and the level of argumentation than the lessons taught according to the approaches in the current program. When the applied attitude scale values were examined, it was observed that the method used in the lessons taught did not create a significant difference between the two groups in developing a positive attitude towards science.