Görsel iletişim projesi tasarımında bireysellik üzerine bir durum çalışması
A case study on individuality in visual communication project design
- Tez No: 673485
- Danışmanlar: PROF. METİN İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte günlük hayatın hemen hemen her alanında kullanılan görsellerin önemi artmaktadır. Buna bağlı olarak görsellerin okunması, anlamlandırılması, yorumlanması ve görseller aralarındaki bağlantıların çözümlenmesi önem kazanmaktadır. Tasarımcı ve sanatçıların günlük hayatta çevresinde maruz kaldıkları görseller, ülke ve dünya gündemi, yeni öğrendiği bilgiler ve kültürel gelişmeler gibi farklı olayları deneyimlerine aktararak tasarımlarını şekillendirmektedir. Deneyimlerin bireyde farklı bakış açısı, yorumlama, ilişki kurma, eleştirel bakış açısı geliştirdiği yapılan birçok araştırma ile ortaya konulmuştur. Tasarımın merkezinde olan bireyin günlük hayatındaki tasarım deneyimleri ve bu deneyimlerin ortaya çıkardığı sonuçlar ve etkileşimlerin, tasarım ve görsel eğitim sürecinde önemli olduğu düşünülmektedir. Bu bağlamda araştırmada birey odaklı çalışmaların eğitim sürecinde kullanımı ve bireyselliğin ifadesi üzerine bir durum çalışması yapılmıştır. Araştırma 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında Osmangazi Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nde bahar dönemi lisans dersi olan Görsel İletişim Projesi dersinde 6 öğrenci ile 16 haftada yapılmıştır. Araştırmacının gözlemci olarak yer aldığı araştırmanın verileri gözlemler, görüşmeler, öğrenci bilgi formu, öğrenci günlükleri, araştırmacı günlüğü, video-ses kayıtları ve öğrenci çalışmalarından oluşmaktadır. Araştırma verileri tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve bireysel özelliklere bağlı olarak süreç, öğrenme ortamı ve öğretim tasarımı konusuna ait 3 ana temada bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with technological developments, the significance of visuals used in almost every field of daily life is increasing. Accordingly, reading, rendering, interpreting the visuals and analyzing the connections between these visuals become important. Designers and artists shape their designs by transferring different events such as the visuals they are exposed to in their daily life, country and world agenda, newly learned information and cultural developments to their experiences. The fact that lived practices and experiences develop a different perspective, interpretation, relationship building, and critical perspective in the individual was revealed by various studies. The design experiences in the daily life of the individual who is at the center of design and the results and interactions of these experiences are considered to be important in the design and visual education process. In this context, this research presents a case study which has been conducted on the use of individual and individual-oriented works in the educational process, and on the expression of individuality. The research was conducted in the 2016-2017 academic year for 16 weeks with 6 students from the Visual Communication Project course, which is the spring term undergraduate course in the Visual Communication Design Department, Faculty of Art and Design, Osmangazi University. The data of the research, in which the researcher takes part as an observer, consists of observations, interviews, student information form, student diaries, researcher diary, video-audio recordings and student studies. The research data were analyzed by thematic analysis method and the findings from 3 main themes belonging to the process, learning environment, instructional design subjects, depending on the individual characteristics, were revealed.