Onosma sericeum willd. bitkisinin kök ekstresinden ve ekstreden sentezlenmiş gümüş nanopartikülden oluşan yara kremi formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of wound cream formulations consisting ofonosma seri̇ceum wild. root extract and silver nanoparticlesynthesized from the extract
  1. Tez No: 673508
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA DOĞAN ÇALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yara iyi edici, sentetik krem formülasyonları, sayı ve çeşit olarak oldukça fazladır ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ancak yara iyi edici krem formülasyonlarının içinde bitkisel içerikli müstahzar sayısı son derece azdır. Hâlbuki doğal kaynaklardan elde edilen biyouyumlu, tedavi edici yeni krem formülasyonların geliştirilmesi, etkinliklerinin belirlenmesi ve bu yeni krem formülasyonlarının literatüre kazandırılması ilaç sektörü ve bilim dünyası için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle uzun yıllardır halk arasında yara iyi edici özellikleri ile kullanılan ancak bilimsel verilerle yeteri kadar desteklenmeyen Onosma Sericeum Willd bitkisinin kök ekstresi ve bu ekstreden hazırlanan gümüş nanopartikül içeren farklı krem formülasyonları geliştirilerek bu formülasyonların organoleptik özellikleri, fiziksel özellikleri (pH, viskozite, emülsiyon tipi), mikrobiyolojik özellikleri ve stabilite çalışmaları gerçekleştirildi. Ayrıca bitkinin köklerinden elde edilen ekstrenin toplam fenol, falvonoid miktarları ve radikal süpürücü aktivitesi tespit edildi. Elde edilen sonuçlar bitki ekstraktının içerdiği fenolik türler nedeniyle yara iyileşmesin de etkili olduğunu gösterdi. Gerçekleştirilen stabilite çalışmaları süresince, krem formülasyonlarının deriye uygulanmak için uygun pH ve viskozlukta olduğu ve formülasyonlarda herhangi bir mikrobiyal kontaminasyon geçekleşmediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Wound healing, synthetic cream formulations are numerous and widely used. However, the number of herbal-containing preparations in wound healing cream formulations is extremely low. However, the development of new biocompatible, therapeutic cream formulations obtained from natural sources, determination of their effectiveness and bringing these new cream formulations to the literature are of great importance for the pharmaceutical industry and the scientific world. For this reason, the root extract of the Onosma Sericeum Willd plant, which has been used by the public for many years with its wound healing properties but is not sufficiently supported by scientific data, and different cream formulations containing silver nanoparticles prepared from this extract have been developed and the organoleptic properties and physical properties (pH, viscosity, emulsion type,), microbiological properties and stability studies were carried out. In addition, total phenol, falvonoid amounts and radical scavenging activity of the extract obtained from the roots of the plant were determined. The results obtained showed that the plant extract is also effective in wound healing due to the phenolic species it contains. During the stability studies carried out, it was determined that the cream formulations had the appropriate pH and viscosity to be applied to the skin and that no microbial contamination occurred in the formulations.