İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı OE_Yz_0909_01-10 numaralı şiir mecmuasının çeviri yazılı metni, incelenmesi ve MESTAP (Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi)'a göre tasnifi
İstanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library periodical No. OE_Yz_0909_01-10 transcription text and table according to MESTAP
- Tez No: 673553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHİTTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Tarihî vesika değerine malik olan mecmualar Klasik Türk edebiyatı ve sosyal bilimlerin göz bebeği konumundadır. Mecmuaların akademi camiasına ilmî katkı bulunması hasebiyle birçok akademisyen ve müdekkikin tahkik ve tetkik alanına girmiştir. Mecmualar muhtevası itibarıyla içtimai hayata ve Klasik Türk şiirinin hemen hemen her devresine ayna tutabilecek bir güce sahiptir. Tezin muhtevasını İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı'nda yer alan OE_Yz_0909_01-10 numaralı mecmua ihtiva etmektedir. Mecmuanın içeriğini hilye, naʿt, miʿrâciye, menkabe gibi dinî manzumeler teşkil etmektedir. Mecmuada tespit edilen şairler ve manzum-mensur türler hakkında muhtasar bilgi verilmiştir. Mezkûr manzume ve mensur metinler Latin harflerine aktarılıp ilmî mukayese edilmiştir. Karşılaştırma esnasında ortaya çıkan farklılıklar aparat kısmında açıklanmıştır. Mecmuada yer alan manzumeler ve bir adet mensur hilye Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnif edilmiştir. Sonuç olarak OE_Yz_0909_01-10 numaralı mecmuanın müellifi, müstensihi ve kaleme alındığı tarih hakkında net bir bilgi elde edilememiştir. Mecmua içerisindeki şarilerin Mevlevî, Nakşibendî ve Halvetî tarikatlarına intisap ettikleri göz önünde bulundurulduğunda bu mecmuayı tedvin eden şahsın mezkûr tarikatlar çevresinden olabileceği izlenimi vermektedir.
Özet (Çeviri)
Periodicals possessing historical records are the centre of Classical Turkish literature and social sciences. In consequence of the scientific contribution of the periodicals to the academic community, these periodicals have been analysed and investigated by various academicians and individuals. The periodicals have the power to mirror almost all aspects of social life and Classical Turkish poem because of their content. This thesis study includes Periodical No. OE_Yz_0909_01-10 in İstanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library. The content of this periodical contains religious poems such as hilya, naʿt, miʿrâciye and menkabe. Brief information regarding poems and poem-prose types in the periodical are provided. The aforementioned poem and prose texts are transcribed to the Latin alphabet and compared scientifically. The differences that occurs during the comparison are explained in the apparatus esction. Lastly, the poem types in the periodical and one prose hilya are presented according to the Systematic Sorting of Periodicals Project (MESTAP). In the end, it has been fail to define who is the author and the scribal of Mecmua OE_Yz_0909_01-10 and the date when mecmua was written. It gives the impression that the person who commits this mecmua may be in Mevlevi, Nakşibendi or Halveti sect if considering that the poets in the Mecmua are members of these orders.