Oğuz isyanı ve Büyük Selçuklu Devleti üzerindeki etkileri
Oghuz revolt and it's Effects on the Great Seljuk Empire
  1. Tez No: 900590
  2. Yazar: SENA SARSILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sultan Sencer devri (1119-1157), Selçukluların en geniş sınırlara ulaştığı devirdir. Sencer, Büyük Selçuklu Devleti'nde en uzun süre saltanat sürmüş hükümdardır. O, 60 yıl Selçuklu Devleti'nde hükümdarlık yapmıştır. Bazı tarihçiler onun devrini“İkinci İmparatorluk”olarak adlandırmıştır. Uzun süren saltanatı boyunca sınırları genişletmiş, birçok zafer kazanmış ve birçok devleti Selçuklu Hanedanlığına bağlamıştır. Melikşah'tan sonra başlayan fetret devrine son vermiş ve devleti, eski heybetli günlerine döndürdüğü gibi yeni zaferlerle taçlandırmıştır. Karahitaylara karşı kaybedilen Katvan Savaşı'na kadar yenilmez sultan olarak adlandırılıyordu. Ancak Katvan Savaşı'ndan sonra, kısa sürede itibarını kazansa da, Oğuz İsyanı ile birlikte bütün itibarını kaybetmiştir. Oğuzlara yenilen Sencer esir düşmüş, kötü muamele görmüş ve devleti büyük istila ve yağmalara sahne olmuştur. Esir olarak Oğuzların eline düştüğü zamanlarda, birçok yerde adına hutbe okunuyor ve otoritesi hala devam ediyordu. Hatta bazı kaynaklara göre öldükten sonra da adına hutbe okunmaya devam etmiştir. Bu tarihte görülmeyen bir olaydı. Sultan Sencer ve Büyük Selçuklu Devleti, konargöçer Oğuz kabilelerinin yenilgisi sonucu tarih sahnesinde çekilse de, otoritesi uzun yıllar devam etmiş ve kendisinden sonra gelen devletlere örnek olmuştur.
Özet (Çeviri)
The reign of Sultan Sanjar (1119-1157) was the period when the Seljuks reached their widest borders. Sanjar was the longest reigning ruler of the Great Seljuk Empire. He ruled the Seljuk Empire for a total of 60 years. Some historians have called his reign the“Second Empire”. During his long reign, he expanded the borders, won many victories and annexed many states to the Seljuk dynasty. He put an end to the period of conquest that began after Melikshah and returned the state to its former glory and crowned it with new victories. He was called the invincible sultan until the Battle of Katwan, which was lost against the Karahitai. However, after the Battle of Katwan, although he regained his reputation for a short time, he lost all his reputation with the Oghuz Revolt. Having been defeated by the Oghuz, Sanjar was captured, mistreated and his state was the scene of great invasions and plunder. When he was captured by the Oghuz as a prisoner, khutbahs were read in his name in many places and his authority still continued. According to some sources, even after his death, khutbas continued to be read in his name. This was an unprecedented event in history. Although Sultan Sanjar and the Great Seljuk State withdrew from the stage of history as a result of the defeat of the nomadic Oghuz tribes, his authority continued for many years and became an example for the states that came after him.