Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Sigara Bırakma Polikliniğinin uzun dönem sonuçları
Long-term outcomes of Smoking Cessation Outpatient Clinic interventions in Recep Tayyip Erdogan University Chest Diseases Department
  1. Tez No: 673587
  2. Yazar: SEMİH ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KARADOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Tütün bağımlılığı; günümüzde küresel olarak oldukça yaygın olup, en sık görülen hastalıkların gelişiminde risk faktörü olması ile, morbidite ve mortaliteye önemli derecede katkı sağladığından artık 'Salgın' olarak tanımlanmaktadır. Sigara içen bireylerin sigarayı bırakması ve nüksün önlenmesi büyük önem arz etmektedir. Sigara bırakma polikliniklerinin başarısı, yapılan çalışmalar ve bu konudaki kararlılık sayesinde tütün kontrolünü ülkemizde hedeflenen seviyeye taşıyacaktır. Çalışmamızın amacı; sigara bırakma polikliniğine başvuran bireylerin kısa dönem ve uzun dönem takiplerinde bırakma başarılarını ölçmek, sigara bırakma başarısını hastalara planlanan farmakoloji çeşidine, tedavi uyumuna ve bireylerin sosyo-demografik verilerine göre değerlendirmek, başarıya etkili faktörleri belirleyerek; ülkemizde tütün kontrolü girişimlerine ve planlamalarına katkıda bulunmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Ocak 2018 ile Mayıs 2019 tarihleri arasında Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Kliniği bünyesinde hizmet vermekte olan Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran, yaşları 18 ila 76 arasında değişen hastalar incelendi. İlk başvuru anında sigara kullanım anamnezleri, sosyo-demografik verileri ve nikotin bağımlılık düzeyleri tespit edilip hangi farmakolojik tedavi ile izlem planlandığı not edildikten sonra, 2 yıllık süreç akabinde telefon görüşmesi sağlanabilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Sigarayı bırakmaya etkili faktörler ve tedaviye uyuma etkili faktörler çok değişkenli regresyon analizi ile incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplan 425 hastanın yaş ortalaması 38 ±12 idi, %73,4'ü erkek, %26,6'sı kadınlardan oluşmaktaydı. En sık görülen üç ek hastalık kardiyovasküler, pulmoner ve psikiyatrik hastalıklar idi. Hastaların sigara anamnezlerine göre ortalama 22,4 ± 16,8 paket/yıl sigara öyküleri vardı ve hastalar FNBT skoruna göre %65 yüksek, %13 orta, %22 düşük derecede nikotin bağımlısı idi. Hastaların %47'sine vareniklin, %48'ine nikotin replasman tedavisi (NRT), %5'ine her iki tedavi birlikte (kombine) verilmişti. Hastalar başlanan bu farmakolojik tedavi yöntemlerini ortalama 44.3 ± 19,4 gün kullanmışlardı.
Özet (Çeviri)
Objective: Tobacco addiction; It is now quite common globally and is now defined as“epidemic”as it is a risk factor in the development of the most common diseases and contributes significantly to morbidity and mortality. It is of great importance for individuals who smoke to quit smoking and prevent relapse. The success of smoking cessation outpatient clinics will bring tobacco control to the targeted level in our country, by the light of the studies and determination in this regard. The purpose of our study is to assess smoking cessation success in short and long term follow-up of individuals who applied to smoking cessation outpatient clinic, to evaluate smoking cessation success according to the type of pharmacologic treatment, treatment adherence and socio-demographic data of the individuals, by determining the factors affecting the success; to contribute to tobacco control initiatives and planning in our country. Materials and Methods: Patients between the ages of 18 and 76 who applied to the Smoking Cessation Outpatient Clinic of Rize Recep Tayyip Erdogan University Chest Diseases Clinic between January 2018 and May 2019 were examined. Patients who could be contacted after a 2-year period were included in the study, after their smoking history, socio-demographic data, and nicotine addiction levels were determined at the time of first admission and the pharmacological treatment they planned to follow-up was noted. Factors affecting smoking cessation and adherence to treatment were examined using multiple regression analysis. Findings: The mean age of the 425 patients included in the study was 38 ± 12, 73.4% were men and 26.6% were women. The three most common comorbidities were cardiovascular, pulmonary and psychiatric diseases. The patients had an average smoking history of 22.4 ± 16.8 pack / year according to their smoking history, and the patients were 65% high, 13% moderate, and 22% low nicotine addictors according to the Fagerström test score. Varenicline was given to 47% of the patients, nicotine replacement therapy (NRT) to 48%, and both treatments (combined) to 5%. The patients used these pharmacological treatment methods for an average of 44.3 ± 19.4 days.