Bilgisayar kontrollü bir odyometre tasarımı ve imalatı
The Design, construction and application of an audiometer controlled by a computer
  1. Tez No: 67367
  2. Yazar: RAMAZAN ŞEKERCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİLGİSAYAR KONTROLLÜ BİR ODYOMETRE TASARIMI VE İMALATI Ramazan ŞEKERCİ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK 1997, 53 Sayfa Jüri : Prof.Dr.Mehmet BAYRAK Doç.Dr.Bedri ÖZER Yrd. Doç. Dr. Şaban ERGÜN Bu çalışma, işitme organının fonksiyonel muayenesi için kullanılmak üzere bilgisayar kontrollü bir KBB (Kulak Burun Boğaz) odyometresinin tasarımını ve uygulamasını içermektedir. Bilgisayar kontrollü KBB odyometresi, işitme kaybının derecesi ve yeri hakkındaki bilgilerin elde edilmesini sağlayacak şekilde tasarımlanmıştır. Muayene için kulağa uygulanan test işaretinin frekans ve genliği, cihaz üzerindeki programlanabilir osilatör ve programlanabilir yükselteç devreleri tarafından belirlenmektedir. Ayarlanabilir dirençler aracılığıyla belirlenmiş olan bu frekans ve genlik değerleri, bilgisayar tarafından devreye sokulmaktadır. Bu çalışmada, ISO 1964 standartların uygun olarak seçilmiş olan frekans değerleri; 125, 250, 500, 750, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000 ve 8000 Hz'dir. Test işareti genlikleri ise, 0 dB'den 110 dB'e kadar 5 'er dB aralıklarla artacak şekilde düzenlenmiştir. İşitme muayenesi için gerekli işlemler, Windows 95 altında yazılan ve Audiomet ismi verilen program ile kontrol edilmektedir. Muayene sırasında kulağına kulaklık takılmış olan hasta, kendisine uygulanan test sinyalini duyması ile birlikte cihaza bağlı olan özel bir butona basar. Böylece program, hastanın hangi frekans ve şiddet seviyelerinde sinyali algıladığını kaydeder. Bütün frekanslar için işlemler ayrı ayrı tekrarlandıktan sonra her bir hastanın işitme bilgileri bilgisayarda dosyalanır. İstenildiği takdirde, bir hastaya ait bütün kayıtlar standart işitme değerlendirme formuna aktarılmak suretiyle doktorların kullanımına hazır hale gelir. Bilgisayar yardımı ile birden fazla hastaya ait bilgileri kısa sürede değerlendirmek mümkündür. Anahtar Kelimeler : Odyometre, Bilgisayar Kontrollü Odyometre, İşitme Fonksiyonu Muayenesi, III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis THE DESIGN, CONSTRUCTION AND APPLICATION OF AN AUDIOMETER CONTROLLED BY A COMPUTER Ramazan ŞEKERCİ Selçuk University Graduate School of Natural and Aplied Sciences Department of Electrical-Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK 1997, Page: 53 Jury : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK Doç.Dr.Bedri ÖZER Yrd.Doç.Dr. Şaban ERGÜN This study includes, construction and application of an ENT (Earn-Nose- Throat) audiometre which is going to be used in functional treatment of ears and controlled by computer. The computer controller, ENT audiometre is designed for learning the degree of the hearing loss and giving an idea its location. The frequency and the amplitute of test signal applied to ears are determined by a programmable oscillator and amplifier circuits on the machine. These values are arranged by adjustable resistance and used by computer. The frequency values used in this study are chosen according to the standarts of ISO 1964 and are; 125, 250, 500, 750, 1000, 1500, 2000, 3000, 4000, 6000, 8000 Hz. Test signal values are between 0 dB to 110 dB and arranged with the interval of 5 dB. The processes for threating hearing loss are controlled by a computer program written in Windows 95 and called Audiomet. During treatment, patient wears headphones on his ears and pushes a button when he hears test signals. So the machine determines the frequency and amount intervals that patient can hear. After the process is used for all frequency levels, the data is stored in a computer disc. When needed, these datas are arranged in standart hearing testing papers and be prepared for doctors. It is possible to evaluate more than one patients data by computer. Key Words : Audiometer, Computer Controlled Audiometer, Hearing Function Test IV