DOW yangın ve patlama indeksi ve DOW kimyasal maruziyet indeksi ile tehlikeli ekipmanların belirlenmesi ve etki alanlarının incelenmesi: kömürle üretim yapan termik santrale yönelik bir uygulama
Determining hazardous equipment and examining the areas of impacts with DOW fire and explosion index and DOW chemical exposure index: an application for a thermal power plant producing with coal
- Tez No: 673699
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kazalar, Kimya, Industrial and Industrial Engineering, Accidents, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Seveso kapsamındaki ülkelerde gerçekleşen kazalar incelendiğinde, meydana gelen büyük kazaların tehlike tanımlanması ve değerlendirmesi aşamalarında risklerin tam ve gerçekçi olarak belirlenememesi sonucu meydana geldiği analiz edilmiştir. Dünyada SEVESO direktifi kapsamındaki kuruluş sayıları, sektör yapısı ve hasar boyutları araştırılmış ve incelenmiştir. Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik kapsamına giren alt ve üst seviyeli kuruluşlarda meydana gelen büyük endüstriyel kazaların kök nedenleri irdelenmiştir. Büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması kapsamında, kömürle üretim yapan termik santralde tehlikeli kimyasal bulunduran hidrojen depolama tankı ve amonyak depolama tankının DOW F&EI ve DOW CEI metodolojileri ile analiz edilerek tehlikeli ekipman belirleme çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada tankların yangın, patlama ve toksik yayılım potansiyeli ve sonucunda oluşabilecek etki mesafeleri analiz edilmiştir. Analiz aşamasında tankının DOW F&EI ve DOW CEI metodolojileri teknik el rehberlerinde belirtilen ve izah edilen metoda bağlı kalınarak çalışmalar yapılmış ve ekipmanların değerlendirme sonuçları kantitatif olarak elde edilmiştir. Tehlikeli ekipman belirleme çalışmasından elde edilen sonuçlar araştırmanın bulgular kısmında paylaşılmış ve ekipmanların hangi boyutta tehlikeye sahip oldukları gösterilmiştir. Bu kapsamda analizin sonucu ve önemi araştırmamızın tartışma bölümünde literatürdeki benzer çalışmalar ile beraber irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the accidents that took place in Seveso countries were examined, it was analyzed that the major accidents occurred as a result of not fully and realistically determining the risks during the hazard identification and assessment stages. The number of organizations, sector structure and damage dimensions within the scope of the SEVESO directive in the world have been researched and examined. The root causes of major industrial accidents occurring in lower and upper-level establishments within the scope of the Regulation on Prevention of Major Industrial Accidents and Reducing Their Impacts were examined. Within the scope of preventing major industrial accidents and reducing their effects, the hydrogen storage tank and ammonia storage tank containing hazardous chemicals in the coal-fired thermal power plant were analyzed using DOW F&EI and DOW CEI methodologies, and hazardous equipment identification studies were carried out. In this study, the potential of fire, explosion and toxic spread and the resulting impact distances of tanks were analyzed. During the analysis phase, studies were carried out based on the method specified and explained in the DOW F&EI and DOW CEI methodologies of the tank in the technical manuals and the evaluation results of the equipment were obtained quantitatively. The results obtained from the hazardous equipment determination study were shared in the findings section of the research and the extent of the hazard of the equipment was shown. In this context, the result and importance of the analysis has been examined together with similar studies in the literature in the discussion section of our research.