Barsak mikrobiyal metabolizmasının koroner yavaş akım fenomenindeki rolü
The role of intestinal microbial metabolism in the development of coronary slow flow phenomenon
- Tez No: 673698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Koroner yavaş akım fenomeni, tekrarlayan göğüs ağrılarından ani ölüme sebep olabilecek süreçlerden sorumlu olabilmektedir. Koroner angiografik olarak tanısı konulmakta olup bilinen tedavi yöntemi mevcut değildir. Bu nedenle bu fenomenin gelişmesini önlemek ya da tedavi modalitesi bulmak önem arz etmektedir. Barsak mikrobiyal metabolizması tüm organizmanın denge halinde çalışmasında büyük role sahiptir. Bu metabolizmanın işleyişinde meydana gelecek bir problem sistemik olarak enflamasyonu başlatıp çeşitli hastalıkların gelişimine neden olmaktadır. Kronik böbrek hastalığı, diyabetes mellitus, kardiyovasküler hastalıklar başta olmak üzere çeşitli hastalıklardan sorumlu olduğu gösterilmiştir. Daha önce literatürde yer almayan bir hipotez ise barsak mikrobiyal metabolizmasının koroner yavaş akım fenomeni gelişiminde rolü olduğudur. Bu hipotezin doğruluğunu araştırmak amacıylabu çalışmada elektif endikasyonlar ile koroner angiografi yapılıp sonucu normal koroner arter saptanan 40 olgu ve sonucu TIMI frame sayısı ile hesaplanıp koroner yavaş akım fenomeni saptanan 40 olgu karşılaştırılmıştır. Bu olgulardan karaciğer fonksiyon bozukluğu olanlar, kronik enflamatuvar hastalıkları olanlar, aktif enfeksiyonu olanlar, antibiyotik kullananlar dışlanmıştır. Bu olguların cinsiyet dağılımları incelendiğinde kontrol grubundaki olguların 15 'i (%37,5)erkek olup yavaş akım grubundaki olguların 22 'si (%55) erkek olgulardan oluşmaktadır (p:0,1). Kontrol gruptaki olgulardan 10'u (%25)sigara kullanmakta iken yavaş akım grubunda 16 (%55) olgu sigara içmektedir (p:0,1). Kontrol grubunda ortalama yaş 57,2±10,2 iken yavaş akım grubunda 53,1±13,7 olarak izlendi (p:0,1). Hipertansiyon izlenen olgular kontrol grubunda 22 (%55), yavaş akım grubunda 15 (%37,5) olgu olarak izlendi (p:0,1).Yavaş akım grubu 7 (%17,5) ile kontrol grubu 6 (%15,0) arasında diyabet görülme sıklığı için istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır (p:0,7). Laboratuvar değerleri karşılaştırıldığında her iki grup arasında istatistiki olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Her iki grubun kan Trimetilamin N-oksit enzim düzeyleri karşılaştırıldığında ise koroner yavaş akım fenomeni görülen olgularda bu enzim düzeylerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır (p:0,02). Yavaş akım grubunda Trimetilamin N-oksit ortalama 62,03±18,89 ng/mliken kontrol grubunda Trimetilamin N-oksit ortalaması 52,87±17,28 ng/ml bulunmuştur. Trimetilamin N-oksit enzim düzeyine sigara, cinsiyet, hipertansiyon ve diyabetes mellitusun etkisi regresyon analizi ile değerlendirilmiş ve istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunamamıştır. Sonuç olarak barsak mikrobiyal metabolizması koroner yavaş akım fenomeni gelişiminde rol oynayabilir. Barsak mikrobiyal metabolizmasının normal fonksiyon göstermesi ise koroner yavaş akım fenomeni gelişimini engelleyebilir. Bu alanda daha net ve kesin sonuçlara yaklaşılması ve gösterilmesi için çok merkezli ve çok kapsamlı çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Coronary slow flow phenomenon may be responsible for processes that can lead to sudden death from recurrent chest pain. Diagnosis is made coronary angiographically and there is no known treatment method. Therefore, it is important to prevent the development of this phe-nomenon or find treatment modality. Intestinal microbial metabolism plays a major role in the balance of the whole organism. A problem in the functioning of this metabolism initiates inf-lammation systemically and causes the development of various diseases. It has been shown to be responsible for a variety of diseases, chronic kidney disease, diabetes mellitus, cardiovascu-lar diseases. One hypothesis that was not previously included in the literature is that intestinal microbial metabolism plays a role in the development of coronary slow flow phenomenon. In order to investigate the accuracy of this hypothesis, in this study, 40 patients with elective indications for coronary angiography were performed and a normal coronary artery was detec-ted, and 40 patients with a coronary slow flow phenomenon were compared. Of these pati-ents, those with impaired liver function, chronic inflammatory diseases, active infections, and those using antibiotics were excluded. When the gender distribution of these patients is examined, 15 (37.5%) of the patients in the control group are male and 22 (55%) of the pati-ents in the slow flow group are male (p:0.1). While 10 (25%) of the patients in the control group smoke, 16 (55%) patients in the slow flow group smoke (p:02). While the mean age was 57.2 ± 10.2 in the control group, it was 53.1 ± 13.7 in the slow flow group (p:0.1). Patients with hypertension were observed as 22 (55%) in the control group and 15 (37.5%) in the slow flow group (p:0.1). No statistically difference was found between the slow flow group 7 (17.5%) and the control group 6 (15.0%) for the frequency of diabetes (p:0.7). When the labo-ratory values were compared, no statistically significant difference was found between the two groups. When blood Trimetilamin N-oxid enzyme levels of both groups were compared, it was found that these enzyme levels were significantly higher in patients with coronary slow flow phenomenon (p:0.02). While the mean Trimetilamin N-oxid in the slow flow group was 62.03 ± 18.89ng/ml, the average of Trimetilamin N-oxid in the control group was 52.87 ± 17.28ng/ml. Consequently, intestinal microbial metabolism may play a role in the development of coronary slow flow phenomenon. Normal functioning of intestinal microbial metabolism may prevent the development of coronary slow flow phenomenon. Multicenter and comprehensive studies should be carried out in order to approach and show clearer and definitive results in this field.