Minimal invaziv kalp cerrahisi CABG*3 ve açık kalp cerrahisi CABG*3 operasyonlarında; kalbin iskemik kalma süresinin böbrek fonksiyonlarına etkisinin karşılaştırılması
In minimal invasive cardiac surgery CABG*3 and open heartsurgery CABG*3 operations; comparison of the effect of theischemic staying time of the heart on kidney functions
- Tez No: 673700
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kardiyak cerrahi sonrası gelişen renal yetmezliğin sebebi olarak; yetersiz perfüzyonun ve Eksotoksin/endotoksinlerden kaynaklanan hasar da bu sebeplere eklenmektedir. Ve bu durum hastanın hastanede yatış süresini ve maliyetini arttırmakta; iyileşme sürecinin daha uzun ve yorucu olmasına sebep olmaktadır. Çalışmamızda kalp cerrahisinde kullanılan farklı tekniklerde, farklı seviyelerde böbrek hasarları görülmektedir. Bu nedenle; minimal invaziv cerrahi operasyonu ile açık kalp cerrahisinin (CABG*3) böbrek fonksiyonları üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız tek merkezli, retrospektif bir çalışma olup; Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kalp-Damar Cerrahisi bölümüne 20 Mart 2020-20 Mart 2021 tarihleri arasında başvuran; dahil edilme kriterleri olan, minimal invaziv kalp cerrahisi ile koroner arter bypass greft üçlü damar (CABG*3) ve Açık kalp ameliyatı ile koroner arter bypass greft üçlü damar ( CABG*3) geçirmiş olan 18-90 yaş aralığındaki hastalar tespit edilecektir. Hatsa bilgileri hasta ve kurum izni ile alınarak; taranacak ve istatistik yapılacaktır. Çalışmamızda bahsedilen ameliyat türlerinin. Haricindeki hastalar ile ileri derecede böbrek hastalıkları olanlar ve 3'ün üzerinde ve altında sayıda damar değişimi olanlar çalışmadan çıkartılacaktır. Bu hastaların operasyon süresi ve pompanın kullanım süresine göre; ameliyat öncesi ve ameliyattan 1 gün sonrası Bun Kreatinin değerlerinin karşılaştırılması yapılacaktır. Çalışmamızda minimal invaziv cerrahi geçirenlerde Bun ve Kreatinin seviyesi operasyon öncesi ve sonrası ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir (p=0,000,p=0,000); ancak açık kalp ameliyatı geçiren bireylerde iki ölçüm arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir (p=.0,63,p=0,33). Yine çalışmamızın bir sonucu olarak; minimal invaziv cerrahi geçirmiş bireylerde pompada kalma süresi arttıkça kreatinin seviyesi artmaktadır (p=0,012). Anahtar kelimeler : akut böbrek hasarı, BUN, CABG3, kreatinin.
Özet (Çeviri)
As the cause of renal failure that develops after cardiac surgery; Damage caused by insufficient perfusion and Exotoxin / endotoxins are added to these reasons. And this increases the length and cost of the patient's hospital stay and causes the healing process to be longer and tiring. In our study, different levels of kidney damage are observed in different techniques used in cardiac surgery. Therefore, we aimed to investigate the effect of minimally invasive surgery and open heart surgery (CABG * 3) on kidney functions. Our study is a double center retrospective study. Those who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Cardiovascular Surgery KVC Intensive Care between 20 March 2020-20 March 2021; Patients between the ages of 18-90 who have undergone coronary artery bypass graft triple vessel (CABG * 3) with minimally invasive cardiac surgery (CABG * 3) and open heart surgery with coronary artery bypass graft triple vessel (CABG * 3) will be identified. Patient information is obtained with the permission of the patient and the institution; will be scanned and statistics will be made. Patients other than the types of surgery mentioned in our study, those with advanced kidney diseases and those with more or less than 3 vascular changes will be excluded from the study. According to the operation time of these patients and the usage time of the pump; A comparison of BUN CREATINE values will be made before and 1 day after surgery. In our study, a statistically significant difference was found in pre- and postoperative measurements of BUN and CREATININ levels in patients who underwent minimally invasive surgery (p = 0.000, p = 0.000); However, no statistically significant difference was found between the two measurements in individuals who underwent open heart surgery (p = .0.63, p = 0.33). As a result of our study, as the duration of stay on the pump increases in individuals who have undergone minimally invasive surgery, the creatinine level increases (p = 0.012). Keywords : acute kidney injury, BUN, CABG3, creatinine