Beyaz yakalı çalışanların beslenme alışkanlıkları ve beslenme durumları ile sağlıklı yeme indeksleri arasındaki ilişki
The relationship between eating habits and nutrition status of white collar workers and healthy eating index
  1. Tez No: 673710
  2. Yazar: ASU KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Beyaz yakalı çalışan grubu sayısı giderek artmakta olan ve bedensel gücüyle değil daha çok masa başında çalışan topluluğu temsil etmektedir. Bu çalışma beyaz yakalı çalışan grubunun beslenme alışkanlıklarını, antropometrik ölçümlerini ve sağlıklı yeme indekslerini (SYİ) araştırmak amacıyla planlanmıştır. Toplamda 171 kişinin katıldığı çalışmada kadınların yüzde 8,9'unun erkeklerin ise yüzde 18,8'inin obez olduğu, bel çevresi ve bel/kalça oranlarının erkeklerde daha yüksek olup kronik hastalıklar için daha yüksek risk grubunda oldukları saptanmıştır. Tüm katılımcıların günlük alınan enerji miktarının 21,21 kkal/kg/gün olduğu, enerjinin ortalama yüzde 16,86'sının proteinden, yüzde 41,44'ünün karbonhidrattan ve yüzde 41,56'sının yağlardan karşılandığı görülmüştür. Katılımcıların yüzde 57,3'ünün öğün atladığı, en çok atlanan öğünün kahvaltı olduğu saptanmıştır. Çalışanların genel SYİ puan ortalaması 51,27 olup, kadınların erkeklerden daha iyi bir SYİ puan ortalaması ve diyet kalitesine sahip olduğu saptanmıştır (sırasıyla 52,39'a 48,39). Aynı şekilde, yapılan Binary Lojistik Regresyon analizinde de kadın cinsiyeti olmanın SYİ üzerinde olumlu etkisinin olduğu görülmüştür. Ara öğün yapma alışkanlığı olan ve ara öğün tercihlerinde meyve, süt ürünleri gibi besin ögesi yönünden zengin gıdaları tercih eden katılımcıların SYİ puan ortalamalarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Çalışmanın sonucunda beyaz yakalı çalışanların iyi bir diyet kalitesine sahip olmadığı, özellikle erkeklerde beslenme alışkanlıkları ve diyet kalitesinin iyileştirilmesi gerektiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The white collar worker group is increasing in number and represents the community working with mental strength rather than physical strength. This study was planned to investigate the eating habits, anthropometric measurements and healthy eating index (HEI) of the white collar worker group. In the study in which 171 workers participated in total, it was determined that 8,9 percent of women and 18,8 percent of men were obese. Waist circumference and waist/hip ratios were found to be higher in men and they were in a higher risk group for chronic diseases. The daily energy intake of all participants was 21,21 kcal/kg/day, on average 16,86 percent of the energy was obtained from protein, 41,44 percent from carbohydrate and 41,56 percent from fat. It was determined that 57.3 percent of the participants skipped meals, and the most skipped meal was the breakfast. The overall HEI score average of the participants was 51.27, and it was determined that women had a better HEI score average and diet quality than men (52.39 vs 48.39). Likewise, in the Binary Logistic Regression analysis, it was seen that female gender has a positive effect on HEI. It was observed that the mean HEI scores of the participants who had a habit of snacking and preferred foods rich in nutrients such as fruit and dairy products in their snacks were higher. In conclusion, it was found that white collar workers do not have a good diet quality and dietary habits, and diet quality should be improved, especially in men.