Pandemi sonrasında obezite polikliniğinde takip edilen hastaların tedavi başarısı: Tek merkez deneyimi
Treatment success of patients followed in the obesity clinic after the pandemic: A single-center experience
- Tez No: 903807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER HİCRAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Obezite, vücutta sağlığı olumsuz etkileyecek düzeyde aşırı yağ birikimiyle karakterize edilen kompleks bir kronik hastalık olarak tanımlanır. Son yıllarda, obezitenin dünya genelinde hızla artış gösterdiği ve önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiği gözlenmektedir. Bu çalışmada obezite polikliniğinde en az bir yıl takip edilen hastaların tedavi başarısını sosyodemografik değişkenler, takip durumu, obezite öyküsü, soy geçmişi, eşlik eden hastalıklar, ilaç kullanımı, menopoz durumu, sigara kullanımı, çocuk sayısı, yaşam tarzı ve laboratuvar parametreleri gibi çok sayıda faktörü dikkate alarak değerlendirmek amaçlanmaktadır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Obezite Polikliniğinde 01.09.2021 ile 01.08.2023 tarihleri arasında takip edilmekte olan, dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan 312 hasta ile çalışma yürütülmüştür. Poliklinikte hasta takibinde kullanılan“obezite takip formu”ndan bu hastalara ait bilgiler toplanmıştır. Bu form sosyodemografik değişkenler, obezite öyküsü, eşlik eden hastalıklar, kullanılan ilaçlar, antipsikotik kullanımı, sigara kullanımı, doğum ve çocuk sayısı, menopoz durumları, egzersiz ve beslenme alışkanlıkları, soy geçmiş ve vizit notları gibi bilgileri içermektedir. Daha sonra TANİTA markalı vücut kompozisyon analizatörüyle (bioelektriksel impedans analiz ölçüm cihazı) hastaların başvuru esnasında ve son vizitteki kilo, boy, VKİ, yağ, su ve kas ölçümleri ilk ölçüm ve son ölçüm değeri olarak kaydedilmiştir. Ayrıca hastane bilgi sisteminden hastalara ait glukoz, HbA1c, insülin, c-peptid, ürik asit, AST, ALT, total kolesterol, LDL, HDL, trigliserid ve CRP kan parametrelerinin ilk ve son değerleri kaydedilmiştir. Çalışma tek merkezli ve retrospektiftir. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) versiyon 23.0 kullanılarak yapılmıştır ve p değerinin
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as a complex chronic disease characterized by excessive fat accumulation in the body, negatively affecting health. In recent years, it has been observed that obesity has been rapidly increasing worldwide, becoming a significant public health issue. This study aims to evaluate the treatment success of patients who have been followed for at least one year in the obesity clinic, taking into account various factors such as sociodemographic variables, follow-up status, obesity history, family background, comorbidities, medication use, menopause status, smoking, number of children, lifestyle, and laboratory parameters. The study was conducted with 312 patients who met the inclusion and exclusion criteria and were being followed between 01.09.2021 and 01.08.2023 at the Obesity Clinic of Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital. The information of these patients was collected from the“obesity follow-up form”used in patient follow-up at the clinic. This form includes details such as sociodemographic variables, obesity history, comorbidities, medications used, antipsychotic use, smoking status, birth and number of children, menopause status, exercise and nutritional habits, family history, and visit notes. Additionally, the body composition analyzer branded TANITA (bioelectrical impedance analysis measurement device) recorded the weight, height, BMI, fat, water, and muscle measurements of the patients during their initial visit and final visit as the initial and final measurement values. The initial and final values of glucose, HbA1c, insulin, c-peptide, uric acid, AST, ALT, total cholesterol, LDL, HDL, triglycerides, and CRP blood parameters were also recorded from the hospital information system. The study is single-centered and retrospective. Statistical analyses were performed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 23.0, and cases where the p-value was