Martha Graham tekniği ve modern dans eğitimi metot önerisi
Martha Graham technique and modern dance training method proposal
- Tez No: 673721
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK GÖLDERE
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, kodlanmış ilk Modern Dans tekniği olan ve güncelliğini sürdürerek ulusal/uluslararası alanlarda yaygın olarak kullanılan Graham Tekniğinin uygulama ve eğitim metodolojisini oluşturarak dansçı adayı, profesyonel dansçı ve alanında uzman eğitmenlere kılavuz niteliğinde Türkçe kaynak oluşturulması hedeflenmiştir. İlk bölümde Martha Graham'ın sanata bakışı, eğitmen ve koreograf olarak varoluşu ve tekniğinin oluşum ve gelişim süreci ile prensiplerine yer verilmiş, ikinci bölümde teknik, akış sırası ile egzersizler bazında incelenerek ve analiz edilerek anlatılmış, aşamaları belirtilmiş, örnek kombinasyonlar sayılar ve tempolar ile verilmiştir. Her hareket için egzersiz açıklaması sonunda belirtilen link ve karekodlar ile erişilebilecek görüntü kayıtları oluşturulmuştur. Çekya/Prag'da bulunan HAMU (Music and Dance Faculty of the Academy of Performing Arts in Prague) ve Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Anasanat Dalı bünyesinde edinilen bilgi, deneyim ve gerçekleştirilen araştırmalar ışığında elde edilen sonuçlar son bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to create a Turkish resource as a guide for dance students, professional dancers and trainers by creating the application and training methodology of the Graham Technique, which is the first coded Modern Dance technique and is widely used in national/international areas. In the first part, Martha Graham's view of art, her existence as a trainer and choreographer, the formation and development process of her technique and its principles are given. For each exercise, video recordings were created that can be accessed with the links and QR codes specified at the end of the exercise description. The results obtained in the light of the knowledge, experience and research gained within the HAMU (Music and Dance Faculty of the Academy of Performing Arts in Prague) and Hacettepe University Ankara State Conservatory Ballet Department are presented in the last section.