An analysis of standardized women in mythology and comics through feminist ınterpretation of adorno
Adorno'nun feminist yorumuyla mitoloji ve çizgi romanda standartlaştırılmış kadınların analizi
- Tez No: 673722
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Aydınlanmadan sonra dünya hem ekonomik hem de teknolojik olarak büyük bir gelişme göstermiştir. Alman müzikolog, filozof ve sosyolog Theodor Adorno, o dönemden itibaren dünyanın bu gelişmeler sonucunda tamamen sermayeleştiğini ifade etmiştir. Aydınlanma döneminden beri, insanlar, düşünmeden, sorgulamadan, araştırmadan bir sistem içinde var olan“şeylere”dönüşmüştür. Adorno, sadece standartlaştırılmış ürünler sunan, hiçbir yeniliğe açık olmayan veya ürünleri kendi kendine geliştirmeyen kültür endüstrisinin içinde sıkışıp kaldıkları için, insanların farklı yabancılaşma aşamaları yaşayarak sistem içinde kendi gerçekliklerini kaybettiklerine inanmıştır. Kültür endüstrisi toplumda müzik, sanat, reklamcılık, edebiyat gibi birçok alanda aynı şekilde işlev görmektedir. Örneğin, kültür endüstrisinin etkileri feminizmde geniş çapta incelenebilir çünkü kadın standardizasyonu, özellikle edebiyatta büyük ölçüde kullanılmaktadır. Edebiyat eserlerinin ilk örnekleri olarak kabul edilebilecek mitolojiye bakıldığında, benzer kadın figürlerinin benzer karakterler, hikayeler ve benzeri çekici görünümlere sahip oldukları söylenebilir. Günümüzde standardize olmuş kadınların yansıması, kadın çizgi roman karakterlerinde görülmektedir çünkü mitolojik kadınlar gibi, onların da karakter özellikleri, hikayeleri ve görünüşleri okuyucuya standart bir algıda verilmektedir. Pazarlama, sanat ve müziğin aksine, edebiyata yansıtılan bu kadınlar, yabancılaşma süreçleri yaşayan mağdur kadın rolleri aracılığıyla okurdaki katarsisi harekete geçiriyor. Mitoloji ve çizgi roman, zaman açısından birbirinden uzak iki edebi alan olmasına rağmen, kültür endüstrisi ve standardizasyon, bazı belirli şekillerde birbirine benzeyen kadın figürleri yaratmış ve okuyucuya sunmuştur. Bu nedenle, standart kadınlar kültür endüstrisi içinde zamanla bir meta unsuruna dönüşmüşlerdir. Bu bilgiler ışığında, bu çalışma, Adorno'nun kültürel çalışması olan kültür endüstrisi ve standardizasyonu, feminizm açısından yorumlayarak, mitoloji ve çizgi romandaki dokuz kadın karakter üzerinden standartlaştırılmış kurban kadın rollerinin, kadınların yabancılaşma deneyimlerinin, onların katarsisi tetiklemelerinin ve görünüşlerinin okuyucuya nasıl verildiğini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
After the Enlightenment, the world had a great development both economically and technologically. Theodor Adorno, a German musicologist, philosopher and sociologist, uttered that the world was completely capitalized as a result of these developments. Since the Enlightenment Period, people have turned into“things”that exist within a system without thinking, questioning or searching. He believed that people lost their own realities in the system by experiencing different alienation stages as they were stuck in the culture industry which only offers standardized products which are not open to any innovation or do not improve the products themselves. The culture industry works in the same way like music, art, advertising and literature work in society. For example, the effects of the culture industry can be widely studied in feminism because the female standardization is used greatly, especially in literature. When looking at the mythology, which can be considered as the first examples of literary works, it can be said that similar female figures experience similar characters, stories and similar attractive appearances. Today, the reflection of the standardized women is seen in comics as female comics characters like mythological females, give the reader a standardized perception with their characterizations, stories and appearances. Unlike marketing, art and music, these women reflected in literature activate the catharsis in the reader through the role of victim women living alienation processes. Although mythology and comics are two distant literary fields from each other in terms of time, the culture industry and standardization have created and presented female figures similar to each other in some specific ways. Therefore, standard women have turned into a commodity element within the culture industry. This thesis aims to examine how the standardized victim women roles, women's alienation experiences, catharsis triggering and appearances are given to the reader through the nine female characters in mythology and comics by interpreting Adorno's cultural studies, culture industry and standardization from the perspective of feminism.