Hizmet pazarlaması faaliyetlerinin yabancı uyruklu öğrencilerin memnuniyetine etkisi: Ankara'daki üniversiteler örneği
The impact of service marketing activities on foreign student satisfaction: The example of universities in Ankara
- Tez No: 673729
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
“Hizmet Pazarlaması Faaliyetlerinin Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Memnuniyetine Etkisi: Ankara'daki Üniversiteler Örneği”adlı bu çalışma, Ankara ilindeki Türk üniversitelerinde eğitim alan yabancı uyruklu öğrencilerin bu üniversiteler tarafından kendilerine sağlanan eğitim hizmetlerine dair memnuniyet düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın hedefleri doğrultusunda betimleme ve analiz yöntemleri kullanılmıştır. Betimleme yöntemiyle incelemeye kavramsal bir çerçeve sağlanmış, yabancı öğrenciler için yükseköğrenimin gerçekliğine genel olarak küresel düzeyde, özelde ise Türkiye'de yabancı öğrencilerin uluslararası hareketliliğine odaklanılarak genel bir bakış oluşturulmuştur. Ayrıca öğrenci memnuniyeti ve başarısına katkıda bulunan en önemli faktörler ve yükseköğretim hizmeti kavramı, özellikleri ve pazarlama karmasının bilişenleri ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama aşamasında, Ankara ilinde bulunan Türk üniversitelerinde okuyan yabancı öğrenci topluluğu için basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmış ve 373 öğrenci çalışmaya dâhil edilmiştir. Seçilen çalışma örneğinden veri toplamak için iki bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. İlk bölüm demografik değişkenlerle ilgili ifadelere, ikinci bölüm ise öğrencilerin temel çalışma değişkenlerine ilişkin memnuniyeti ölçen ifadelere ayrılmıştır. Çalışma örnekleminden toplanan verileri analiz etmek için frekans dağılımlarına ve fark testlerine (T Testi, Anova Testi) başvurulmuş, ek olarak güvenilirlik testleri (Cronbach's Alpha), korelasyon ve regresyon analizi uygulanmıştır. Tüm bu analizlerin uygulanmasında İstatistiksel Paket Analiz Programı (SPSS) kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları, Ankara ilinde bulunan Türk üniversitelerinde öğrenim gören yabancı öğrencilerin, bu üniversiteler tarafından kendilerine sağlanan yükseköğretim hizmetinin pazarlama karmasına yönelik olarak (%70,97) kısmi genel memnuniyet düzeyi olduğunu ortaya koymuştur. Yabancı uyruklu öğrenci memnuniyeti; dağıtım, fiziksel ortam, süreç, insan faktörü, eğitim hizmeti boyutlarına ilişkin daha yüksek olarak kaydedilmiştir. Fiyatlandırma ve tanıtım boyutlarına ilişkin memnuniyet düzeyi ise düşük olarak aktarılmıştır. Değişkenler arasında eğitim seviyesi, bölüm, cinsiyet değişkenleri, öğrencilerin eğitim gördükleri üniversiteler tarafından kendilerine sunulan eğitim hizmeti pazarlama karmasından memnuniyet düzeylerinde anlamlı farklılıklar bulunmasına katkı sağlamadığı görülmüştür. Araştırmada, öğrencinin üniversite çalışmalarında geçirdiği zaman (eğitim süresi) değişkeni bağlamında yabancı öğrencilerin eğitim hizmetinin pazarlama karmasına yönelik memnuniyet düzeylerinde temel farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak, araştırmanın öğrenci memnuniyetinin sağlanmasında eğitim hizmet pazarlama karmasının tüm boyutlarının yüksek bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Eğitim hizmeti boyutunun en etkili; tanıtım ve dağıtım boyutlarının ise en az etkiye sahip boyutlar olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study“The impact of service marketing activities on foreign student satisfaction:The Example of Universities in Ankara”aims to determine the level of satisfaction of foreign students studying at Turkish universities in Ankara province with regard to the educational services provided to them by these universities.To achieve this goal, the researcher used a descriptive and analytical approach. The descriptive aspect included the theoretical framework of the study, in which an overview was provided on the reality of higher education for foreign students and the international mobility of foreign students at the global level in general and Turkey in particular. In addition to providing a conceptual view of both student satisfaction and the most important factors that contribute to achieving it, the concept of Higher Education Service and its characteristics and marketing strategies that can be used when providing it. In the applied aspect of this study, the simple random sample method was used to select the number (373) among the community of foreign students studying in Turkish universities located in Ankara. In order to collect data from the selected study sample, a two-part questionnaire form was used. The first section is devoted to statements related to demographic variables while the second section is devoted to statements that measure student satisfaction towards the main study variables. In order to analyze the data collected from the study sample, confidence tests (Cronbach's Alpha), correlation and regression analyzes, as well as frequency distributions and difference tests (T Testi, Anova Testi) were applied through using the Statistical Package Analysis (SPSS) program. The results of the study found that there is a level of partial general satisfaction of (70.97%) among foreign students studying in Turkish universities located in the city of Ankara towards the marketing mix of higher education service provided to them by these universities. Where student satisfaction was higher towards dimensions of distribution, physical environment, process, human factor, education service, while their level of satisfaction was low towards the promotion dimension and the pricing dimension. The study also found that each of the gender, education level, section variables does not contribute to finding fundamental differences in the levels of satisfaction of students towards the educational service marketing mix that is offered to them by the universities in which they are studying. While the study found that there are fundamental differences in the level of satisfaction of foreign students towards the mix of marketing the educational service due to the variable education time that the student spends in his university studies. Finally, the study found that there is a high impact of all dimensions of the marketing mix in achieving student satisfaction, most influential dimension was the education service and least influential dimensions were promotion and distribution dimensions.