Maksiller darlığa sahip farklı sagittal ve vertikal maloklüzyonlu bireylerde uygulanan akrilik ve hibrit hızlı üst çene genişletme apareylerinin temporomandibular eklem yapıları üzerine etkilerinin ultra düşük doz konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evalution of the effects of acrylic and hybrid rapid maxillary expansion appliances on temporomandibular joint structures in individuals with different sagittal and vertical malocclusions with maxillary stenosis by low dose cone beam computed tomography
  1. Tez No: 730232
  2. Yazar: MELEK KULAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UĞURLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı iki yöntem ile hızlı üst çene genişletmesi uygulanmış hastaların konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) verileri kullanılarak temporomandibular eklemin (TME) ve iskeletsel yapıların 3 boyutlu sefalometrik analizlerle değerlendirilmesi ve benzer çalışmalarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Materyal Metot: Çalışmamızın materyalini, hızlı üst çene genişletmesi (RME) tedavisi Akrilik RME ve Hibrit RME olmak üzere iki farklı tipte aparey ile yapılan yaşları 10 ile 14 arasında değişen 57 hastaya ait RME öncesi (T0), aktif genişletme sonrası (T1) alınan düşük doz KIBT verileri oluşturmaktadır. KIBT kayıtları üzerinde yapılan üç boyutlu sefalometrik ölçümler ile TME üzerindeki ve iskeletsel yapılardaki etkisi değerlendirilmiştir. İstatiksel analizde ölçümler arası uyumun için IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 23 programı ve Jamovi 1.6.23 istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate the temporomandibular joint (TMJ) and skeletal structures with 3D cephalometric analyzes and compare them with similar studies using cone beam computed tomography (CBCT) data of patients who underwent rapid maxillary expansion with two different methods. Material Method: The material of our study is the low-dose CBCT data taken before RME (T0) and after active expansion (T1) of 57 patients aged 10 to 14 years, who were treated with two different types of appliances, namely Acrylic RME and Hybrid RME, for rapid maxillary expansion (RME) treatment. forms. The effects on TMJ and skeletal structures were evaluated with three-dimensional cephalometric measurements made on CBCT recordings. In the statistical analysis, the IBM Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 23 program and the Jamovi 1.6.23 statistical program were used for the consistency between the measurements.