Burun estetiği ameliyatı öncesi bireylerin sosyal görünüş kaygıları ile psikolojik iyi oluşlarının incelenmesi
Analysis of social appearance and psychological well-being of individuals before nose aesthetics surgery
  1. Tez No: 673749
  2. Yazar: GÜRHAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışma burun estetiği ameliyatı olmaya karar vermiş bireylerin sosyal görünüş kaygıları ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkiyi ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapıldı. Araştırma, Ordu ilinde bir devlet hastanesinin Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi servisinde yürütüldü. Araştırmanın örneklemine araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan 112 birey alındı. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği ile toplandı. Veriler bilgisayarda IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Bulgular: Erkeklerin sosyal görünüş kaygısı puan ortalaması (40.2±16.5) kadınlara göre (33.1±12.3) daha yüksek bulundu. Çocuk sahibi olmayan bireylerin sosyal görünüş kaygısı puan ortalaması (38.0±14.8), çocuk sahibi olanlara göre (29.5±10.3) yüksek bulundu. Çocuğu olan bireylerin psikolojik iyi oluş puan ortalaması (45.4±9.4), çocuğu olmayanlara göre (42.7±9.0) yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was carried out to determine the relationship between social appearance anxiety and psychological well-being of individuals who decided to undergo rhinoplasty surgery. Material and Method: This research is cross-sectional, descriptive, and relationship seeking. The research was conducted in the Plastic and Reconstructive Surgery service of a state hospital in Ordu province. The sample of the study included 112 individuals who met the inclusion criteria The data were collected using the Personal Information Form, the Psychological Well-being Scale, and the Social Appearance Anxiety Scale. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Results: The social appearance anxiety mean score of men (40.2±16.5) was found to be higher than that of women (33.1±12.3). The social appearance anxiety mean score of individuals without children (38.0±14.8) was found to be higher than those with children (29.5±10.3). The mean psychological well-being score of individuals with children (45.4±9.4) was found to be higher than those without children (42.7±9.0).