Representation of the anthropocene epoch in Doris Lessing's Mara and Dann: An Adventure and the Story of General Dann and Mara's Daughter, Griot and the Snow Dog
Doris Lessing'in Mara and Dann: An Adventure ve the Story of General Dann and Mara's Daughter, Griot and the Snow Dog adlı eserlerinde Antroposen Çağının betimlemesi
- Tez No: 673751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ÖZGE ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Antroposen, yirmi birinci yüzyılda büyük bir endişe kaynağıdır. İnsanın doğaya müdahalesini vurgular ve insanın canlı ve cansız varlıkları nasıl tahrip ettiğini ve bu müdahale nedeniyle ne gibi sonuçlar doğurabileceğini açıklar. Bir insanın müdahalesiyle yaklaşan felaketlerin imajını yaratma konusunda tutkulu olan Doris Lessing, Antroposen'in öncü yazarlarından biridir. Mara ve Dann: Bir Macera ve devamı olan The Story of General Dann ve Mara's Daughter, Griot ve The Snow Dog, eserlerinde kıyamet sonrası dünyanın yakın gelecekteki temsilcileridir. Her iki romanda da olay örgüsü uzak bir gelecekte geçiyor ve romanlardaki karakterler atalarının yaptığı hatalardan dolayı acı çekiyor. Bu çalışma, Antroposen'in romanlar üzerinden nasıl anlatıldığını, insan üzerindeki etkilerinin neler olduğunu ortaya koymayı amaçlamaktadır. Romanlar boyunca yazarın, insanların doğaya karşı tepkilerini nasıl kontrol edeceklerini öğrenene kadar hatalarından acı çekmeye devam edeceğini bize göstermeyi başardığı açıktır.
Özet (Çeviri)
The Anthropocene is a major concern in the twenty-first century. It highlights the human interference to nature and clarifies how human beings destroy the living and non-living things and what consequences can generate due to this interference. Doris Lessing, who is passionate about creating an image of the forthcoming disasters because of the intervention of a human, is one of the pioneer authors of the Anthropocene. In her works, Mara and Dann: An Adventure and its sequel The Story of General Dann and Mara's Daughter, Griot and The Snow Dog are the representatives of the post-apocalyptic world in the near future. Plots in both novels are set in the distant future and the characters in the novels suffer from the mistakes made by their ancestors. This study aims at demonstrating how the Anthropocene is described through the novels, what effects demonstrate on humanity. Throughout the novels, it is obvious that the author has managed to exhibit us that human beings will continue to suffer from their mistakes until they learn how to control their reactions towards nature.