Representations of the anthropocene from the nineteenth century to the twenty-first century: Richard Jefferies's After London, or wild England, Doris Lessing's Mara and Dann: An adventure and Adam Nevill's Lost Girl
On dokuzuncu yüzyıldan yirmi birinci yüzyıla antroposenin tasviri: Richard Jefferies'in Londra'dan sonra, ya da vahşi İngiltere, Doris Lessing'in Mara ve Dann: Bir macera ve Adam Nevill'in Kayıp Kız romanları
- Tez No: 535136
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ÖZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
On dokuzuncu yüzyıldan Richard Jefferies'in kıyamet-sonrası Londra'dan Sonra, ya da Vahşi İngiltere (1885), yirminci yüzyıldan Doris Lessing'in kıyamet-sonrası Mara ve Dann: Bir Macera (1999) ve yirmi birinci yüzyıldan Adam Nevill'in kıyamet-öncesi Kayıp Kız (2015) eserleri olmak üzere üç romanı Antroposen bakış açısı kapsamında bir araya getiren bu tez, İngiliz romanının üç yüzyıl boyunca insan müdahalesi sonucunda doğada meydana gelen gerçek ve/veya hayal ürünü olayları ve felaketleri ele alma biçimini yansıtmayı hedeflemektedir. Antroposen, özellikle on sekizinci yüzyıl sonundaki Endüstri Devrimi'nden sonra giderek hızlanan ve beraberinde teknolojik ilerleme, kentleşme ve nüfus artışını getiren insanın yüzyıllardır doğa üzerinde bıraktığı etkiyi yansıtan çağın adıdır. Doğada meydana gelen antropojen (insan kaynaklı) dönüşüm, kendini felaketler ve doğadaki yıkım ile ortaya koyan bozulmuş dünya dengesini gözler önüne sermektedir. Bu bakış açısıyla tez, ayrıca zamanın giderek kötüleşen çevresel koşulları ve yazarların bireysel hayat deneyimleri sonucunda bakış açılarının nasıl büyük ölçüde farklılık gösterdiğine odaklanmaktadır. Bu romanların çevresel sorunları ele alan benzer romanlar içerisindeki yeri de tezin diğer bir çalışma konusudur. İncelenen üç roman, Londra'dan Sonra, ya da Vahşi İngiltere, Mara ve Dann: Bir Macera ile Kayıp Kız romanları, insan-sonrası ve Yeni Materyalizm kuramlarının çevreci bakış açısını içinde bulunduran Anthroposen kuramıyla incelenecektir ki bu bakış açısı, insan merkezli bakış açısının terk edilmesi yoluyla yirmi birinci yüzyıl çevresel, sosyal ve siyasi krizleri için etkili çözüm üretme potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Bringing three novels together, namely Richard Jefferies's post-apocalyptic work After London, or Wild England (1885) from the nineteenth century, Doris Lessing's post-apocalyptic Mara and Dann: An Adventure (1999) from the twentieth century, and Adam Nevill's pre-apocalyptic Lost Girl (2015) from the twenty-first century of England within the scope of the Anthropocene, this dissertation aims at displaying the way English novel deals with the actual and/or imagined events and catastrophes in nature due to human intervention for three centuries. The Anthropocene is the name of the epoch reflecting the human impact on the nonhuman nature for centuries constantly accelerating especially after the Industrial Revolution in the late eighteenth century that brought along technological advancement, urbanisation and increased population. The anthropogenic transformation in the nonhuman environment displays the disturbed balance of the Earth that manifests itself through catastrophes and destruction in nature. With this perspective, the focus of the dissertation is also on how the authors' perspective dramatically alters as a result of worsening environmental conditions of their time and their individual experiences of life. The position of these novels among similar novels dealing with environmental problems will be another focus of study for this dissertation. The three novels in focus, After London, or Wild England, Mara and Dann: An Adventure and Lost Girl will be studied through the Anthropocene theory embodying the green perspective of posthumanism and New Materialisms which bear a potential to generate effective solutions for the environmental, social and political crises in the twenty-first century world by breaking free from anthropocentricism.