Kronik obstrüktif akciğer hastalarının beslenme durumu, antropometrik ölçümleri ile yaşam ve uyku kaliteleri arasındaki ilişkinin saptanması
Determination of the relationship between nutritional status, anthropometric measurements with quality of life and sleep in chronic obstructive lung patients
  1. Tez No: 673757
  2. Yazar: ŞEYMA NUR ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik obstrüktif akciğer hastalarının beslenme durumu ile antropometrik ölçümlerinin yaşam ve uyku kaliteleri üzerine etkisinin saptanmasıdır. Çalışmaya 40-75 yaş aralığındaki 64 erkek (%80.0), 16 kadın (%20.0) olmak üzere toplam 80 KOAH tanısı almış birey dahil edilmiştir. Katılımcıların genel özellikleri, sağlık bilgileri, sigara içme durumu, beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümleri, besin tüketim kayıtları, biyokimyasal parametreleri, yaşam kaliteleri (KOAH Değerlendirme Testi-CAT, St. George Solunum Anketi-SGRQ), günlük yaşam aktiviteleri (Lawton Brody EGYA), öz etkililikleri (KOAH Öz-Etkililik Ölçeği), uyku kaliteleri (Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi-PUKİ) ve fiziksel aktiviteleri (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-IPAQ) değerlendirilmiştir. Evre 1-2'deki bireylerin %11.4'ünde, Evre 3-4 teki bireylerin %36.1'inde son 6 ayda vücut ağırlığında azalma görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of nutritional status and anthropometric measurements on life and sleep quality of chronic obstructive pulmonary patients. A total of 80 individuals diagnosed with COPD, 64 (80.0%) men and 16 women (20.0%) aged 40-75 years, were included in the study. Participants' general features, health information, smoking status, nutritional habits, anthropometric measurements, food consumption records, biochemical parameters, quality of life (COPD Assessment Test-CAT, St. George Respiratory Questionnaire-SGRQ), activities of daily living (Lawton Brody IADLs), self-efficacy (COPD Self-Efficacy Scale), sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality Index-PUKI), and physical activity (International Physical Activity Questionnaire-IPAQ) was evaluated. It was observed that 11.4% of individuals in stage 1-2 and 36.1% of individuals in stage 3-4 had a decrease in body weight in the last 6 months (p0.05).