İletişim biçimi olarak bilgigrafi ve süreçleri
Infographic and processes as a communication format
  1. Tez No: 673771
  2. Yazar: DİLEK ERDOĞAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tarih boyunca güç ve zenginlik anlamı taşıyan bilgi, günümüzde hızına ve yoğunluğuna yetişilemeyen ve kontrol edilmesi gereken bir duruma ulaşmıştır. Bilgiye erişimin hızlanması ve yöntemlerin çeşitlenmesi daha çok bilgi sahibi olunduğu anlamına gelmemektedir. Çağımızın en büyük sorunlarından biri düzenlenmemiş bilgi ve onun getirdiği karmaşa olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilginin tasarlanması tam da bu nedenle bir gerekliliktir ve bilgigrafi tasarımı bu konuda tasarımın gücüyle imdada yetişmektedir. Bilginin hızlı, etkin ve akılda kalıcı olabilmesi için tasarlanan bilgigrafilerin önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışma bilgigrafilerin ne olduğu ve nasıl tasarlanacağı konusunda bir araştırma ve öneri niteliğindedir. Tez çalışmasının ilk bölümünde bilgi ve bilgigrafinin ne olduğu ve bilgigrafilerin tarihi detaylıca incelenmiştir. İkinci bölümde bilgigrafinin üretimine dair yöntemler ve yeni açılımları araştırılmış, örneklerle detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde görsel iletişim ve görsel tasarım öğeleri bakımından bilgigrafi irdelenmiş, temel prensipler ve grafik tasarım ilkeleriyle bilgigrafi tasarımı ele alınmıştır. Son bölümde ise bilgigrafi tasarımının nasıl yapılacağı sorusuna cevap verecek nitelikte bir tasarım önerisi üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Information which means power and wealth throughout the history, has come to a point whose speed and intensity can not be reached and which is needed to be controlled. The increase in the speed of the access to the information and variation in the methods of accessing it do not mean to have more information. One of the biggest problems of our age is unedited information and the chaos created by this. Therefore; designing information is a must and infographic design helps us regarding to this topic with the power of design. The significance of infographics that are designed to make the information fast, effective and catchy has been increasing day by day. This study is a research and a proposal about what infographics are and how they are designed. In the first part of the study, what information and infographic were explained and the history of infographics was analyzed. In the second part of the study, methods to create infographics and new expansions related to it were researched and detailed through the examples. In the third part, infographics were examined in terms of visual communication and visual design; infographic design was discussed through basic principles and graphic design principles. In the last part of this study, a design proposal was created in order to answer how an infographic design should be.