Development of antimicrobial peptides specific to biofilm formation bacteria and binding to catheter surface
Biyofilm oluşturan bakterilere özgü antimikrobiyal peptitlerin geliştirilmesi ve kateter yüzeyine bağlanması
  1. Tez No: 673782
  2. Yazar: TUBA POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAN ÜNÜBOL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN MOZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde bakterilerin antibiyotiklere karşı geliştirdiği direnç özellikle hastane enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisinde büyük güçlük oluşturmaktadır. Bununla beraber bakterilerin özel olarak direnç geliştiremedikleri, fakat yapılarında bulunan proteazlarla veya biyofilm oluşturma mekanizması ile ancak karşı koyabildiği antimikrobiyal peptitler (AMP) güncel olarak ilgi gören çalışma alanı oluşturmuştur. Bu peptitlerin sentetik olarak üretilmesi ile aktivitelerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Alfa heliks yapısında aynı diziye sahip fakat 2 farklı aminoasit formunun 4 farklı şekilde kombinlenmesi ile sentezlenen peptitlerin aktiviteleri ve toksik etkileri karşılaştırılmıştır. Bunun sonucunda D- ve L- form aminoasitlerin beraber kullanımının antibakteriyel aktiviteyi 4-32 kat artırdığı görülmüştür. MİK (Minimum İnhibisyon Konsantrasyon) değerleri, IC50 ve HC50 değerleri için de güvenli aralıkta kalmaktadır. En düşük antibakteriyel aktivite tamamen L-form amino asitlerden oluşan peptitte görülürken, tamamen D-form aminoasitlerden oluşan peptit antibakteriyel aktivite bu peptitler arsında olarak orta segmente yer almaktadır. Biyofilm inhibisyonu için bu peptitlerden yapıısnda D-arjinin bulunan NET3 peptidi daha iyi aktivite gösterirken, biyofilmin ortadan kaldırılmasında yapısında D-lösin bulunan NET1 peptidi daha iyi aktivite göstermiştir. Bunun üzerine gerçek biyofilm inhibisyon konsantrasyonunu bulmak amacıyla gerçek zamanlı izleme ile CRB-MIC deneyi geliştirilmiştir. Bu sonuçlar alındıktan sonra, hiçbir kimyasal veya ara bağlayıcı olmadan kendiliğinden bağlanması beklenen peptitler, amfipatik ve alfa-heliks yapıları oldukları için kendiliğinden-bağlanma olarak adlandırılan metodla düşük verimlilikle de yüzey bağlanması göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the resistance developed by bacteria against antibiotics poses a great difficulty in the prevention and treatment of nosocomial infections. However, antimicrobial peptides (AMPs), which bacteria cannot develop resistance specifically, but can only resist with the proteases or biofilm-forming mechanism in their structure, have become a current area of interest. It is aimed to improve the activities of these peptides by synthetic production. The activities and toxic effects of peptides, which have the same sequence in alpha-helix structure but synthesized by combining 2 different amino acid forms in 4 different ways, were compared. As a result, it was seen that the use of D- and L-form amino acids together increased the antibacterial activity 4-32 times. MIC (Minimum Inhibition Concentration) values also remain in the safe range for IC50 and HC50 values. While the lowest antibacterial activity is seen in the peptide consisting entirely of L-form amino acids, peptide antibacterial activity consisting entirely of D-form amino acids is located in the middle segment between these peptides. For biofilm inhibition, NET3 peptide with D-arginine in its structure showed better activity, while NET1 peptide with D-leucine in its structure showed better activity in removing the biofilm. Thereupon, the CRB-MIC experiment was developed in order to find the true biofilm inhibition concentration by real-time monitoring. After taking these results, peptides which are expected to bond spontaneously with no chemical or intermediate linker is needed called as self-assembly, since they are amphipathic and alpha-helix structure, showed surface binding though with low efficiency.