Expression and purification of recombinant MPT64 protein in escherichia coli for skin test
Deri testi için escherichia coli bakterisinde recombinant MPT64 proteininin ifadesi ve saflaştırılması
- Tez No: 673781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN MOZİOĞLU, PROF. DR. ZÜHTÜ TANIL KOCAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
MPT64 proteini, Tüberküloz Deri Testinde (TDT) yaygın olarak kullanılan Saflaştırılmış Protein Türevinde (PPD) bulunur. Daha önce Bacillus Calmette-Guerin (BCG) aşısı yaptıran hastalarda TDT sıklıkla yanlış pozitif sonuç vermektedir. Bu kullanılan protein karışımı yerine saflaştırılmış MPT64 proteini gibi alternative bir antijen kullanmak, BCG aşısından kaynaklanan yanlış pozitif sonuçları ortadan kaldırmak için büyük bit potansiyele sahiptir. Yani MPT64 proteini duyarlılığı arttırarak testin daha iyi sonuç vermesini sağlayabilir. Bu çalışmanın amacı MPT64 proteinini üretmek ve saflaştırmaktır. MPT64 protein elde etmek için tek bir kromatografik adım kullanımı amaçlanmıştır. Bu tez, Escherichia coli ER2566 bakterisinde intein etiketli pTXB1 ve pTYB21 plazmitlerine eklenen rekombinant MPT64 proteininin ekspresyonunun ayrı ayrı nasıl yapıldığını ve MPT64 protein saflaştırmasının tiyol reaktifleri sayesinde kendi kendine saflaştırma sağlayabilen bir kitin kolonu içeren IMPACT sistemini açıklar.
Özet (Çeviri)
MPT64 protein is found in Purified Protein Derivative (PPD) that is commonly used in Tuberculosis Skin Test (TST). TST gives false positive results frequently for the patients who had Bacillus Calmette-Guérin (BCG) vaccine before. Using purified MPT64 proteins instead of a protein mixture in PPD holds a great potential to eliminate false positive results due to BCG vaccination. So, MPT64 protein provides a better and more reliable results with this diagnostic test by increasing the sensitivity. The aim of this study was to produce and purify MPT64 protein. It was aimed to purify protein in a single chromatographic step to bring a new perspective and a more practical way to obtain MPT64 protein. This thesis explains how expression of recombinant MPT64 protein inserted in pTXB1 and pTYB21 plasmids with intein tag in Escherichia coli ER2566 separately done and purification of MPT64 protein by self-cleavage due to thiol reagents in chitin column feature that Intein Mediated Purification with an Affinity Chitin-binding Tag (IMPACT) system offers.