Adrenal insidentaloma hastalarında mortalite prevalansı ve nedenleri
Mortality prevalence and causes in patients with adrenal incidentaloma
- Tez No: 673785
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SERKAN YENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Rastlantısal adrenal kitleler (adrenal insidentalomalar) (AI), kesitsel görüntüleme yöntemlerinde oldukça sık rastlanan lezyonlardır. Bilgisayarlı tomografi (BT) serilerinde %5 görülme sıklığı bildirilmektedir. En sık nedeni adrenal adenomlardır. Başlıca kategoriler nonfonksiyonel adenomlar (NFA) (% 80), feokromositomalar (%7), subklinik Cushing sendromu (SCS) (% 5), primer aldosteronizm (% 2,5), primer adrenokortikal karsinomlar (ACC), metastazlar ve diğer az görülen kitlelerdir. Adrenal insidentaloma hastalarında özellikle otonom kortizol üretimi olan grupta hipertansiyon (HT), bozulmuş glikoz toleransı (BGT), obezite, dislipidemi, ateroskleroz ve osteoporoz gibi metabolik ve kardiyovasküler hastalıkların ve mortalitenin arttığı iyi bilinmektedir. Ancak adrenal insidentalomalı hastalarda mortalite çalışmaları bu alanla sınırlı kalmış gibi görünmektedir. Oysaki günümüzde adrenal insidentalomalar sık görülmekte ve hastalar en az 5 yıl gibi uzun bir takip sürecine alınmaktadır. Nonfonksiyonel olduğu saptanan hasta gruplarında dahi metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalık gibi risklerin artmış olabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Çalışmamızda adrenal insidentalomalı hastaların mortalite prevalansı ve nedenlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, gözlemsel bir retrospektif kohort çalışmasıdır. 2004 – 2016 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tüm erişkin hastalarda çekilen bilgisayarlı tomografiler taranarak adrenal lezyon tespit edilen hastalar saptandı. Demografik, hormonal ve mortalite verilerine ulaşılabilen toplam 759 hasta analiz edildi. Hastaların demografik verileri, tanı anındaki bazal biyokimyasal tetkikleri, nihai hormonal değerlendirmeleri, varsa patolojik tanıları, radyolojik özellikleri, komorbiditeleri ve mortalite verileri kaydedildi. Nisan 2020 tarihi baz alınarak takip süreleri (ay) hesaplandı. Tanı sonrasında izlemde gelişen yeni komorbidite durumları (diyabetes mellitus, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık) veya var olan komorbidite durumunda kötüleşme olup olmadığı incelendi. Sonuçlar SPSS programına kaydedildi ve analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Incidental adrenal masses (adrenal incidentalomas) (AI) are quite common lesions in cross-sectional imaging methods. An incidence of 5% has been reported in computed tomography (CT) series. The most common cause is adrenal adenomas. Major categories are non-functional adenomas (NFA) (80%), pheochromocytomas (7%), subclinical Cushing syndrome (SCS) (5%), primary aldosteronism (2.5%), primary adrenocortical carcinomas (ACC), metastases and other rare masses. It is well known that metabolic and cardiovascular diseases such as hypertension (HT), impaired glucose tolerance (IGT), obesity, dyslipidemia, atherosclerosis and osteoporosis and mortality increase in patients with adrenal incidentaloma, especially in the group with autonomous cortisol production. However, mortality studies in patients with adrenal incidentaloma seem to be limited to this field. Adrenal incidentalomas are more common today and patients are taken to a long follow-up period of at least 5 years.. There are studies showing that the risks such as metabolic syndrome and cardiovascular disease may be increased even in nonfunctional patient groups. In our study, we aimed to determine the prevalence and causes of mortality in patients with adrenal incidentaloma. Materials and Method: Our study is an observational retrospective cohort study. Computed tomographies of all adult patients were reviewed at Dokuz Eylül University Medical Faculty Hospital between 2004 and 2016, and patients with adrenal lesions were identified. A total of 759 patients whose demographic, hormonal and mortality data were available were analyzed. Demographic data of the patients, basal biochemical examinations at the time of diagnosis, final hormonal evaluations, pathological diagnoses, if any, radiological characteristics, comorbidities, and mortality data were recorded. Follow-up periods (months) were calculated based on April 2020. After the diagnosis, new comorbidity conditions (diabetes mellitus, hypertension, cardiovascular disease) or worsening of existing comorbidity conditions were examined during the follow-up. The results were recorded in the SPSS program and analyzed.