Ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ile uyku kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between smartphone addiction and sleep quality in adolescents
  1. Tez No: 673794
  2. Yazar: FEYZA DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMİN KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Araştırma, Ataköy Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 152 öğrenci ile gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Pittsburg Uyku Kalite Ölçeği”ve“Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği”ile toplandı. Araştırmada elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 22.0 programında Independent T test, One Way ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi kullanıldı. Araştırma sonunda ergenlerde akıllı telefon bağımlılığının yüksek düzeyde olduğu, uyku kalitelerinin ise düşük olduğu tespit edildi. Akıllı telefon bağımlılık düzeyinin akademik başarı durumu ve anne eğitim düzeyi değişkenlerine göre istatistiksel açıdan anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05). Uyku kalitesi ile ilişkili demografik değişkenler incelendiğinde ergenlerde uyku kalitesinin akademik başarı düzeyi, anne eğitim düzeyi ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study conducted, it is aimed to examine the relationship between smartphone addiction and sleep quality in adolescents. 260 students who study at Ataköy Anatolian High School participated in the study. In the data collection process of the research, 'Personal Information Form', 'Pittsburg Sleep Quality Scale' and 'Smartphone Addiction Scale' were used. Independent T test, One Way ANOVA and Pearson Correlation analysis in the SPSS 22.0 program were used in the analysis process of the data obtained in the study. At the end of the study, it was found that level of smartphone addiction is high, and sleep quality is low in adolescents. It was determined that the level of smartphone addiction showed a significant difference actuarially according to the variables of academic achievement and maternal education level (p0.05). When the demographic variables which are related to sleep quality were examined, it was found that the sleep quality in adolescents showed a significant difference according to the variables of academic achievement level, mother's education level and father's education level (p0.05).