Tıp fakültesi öğrencilerinde akıllı telefon bağımlılığı düzeyleri, psikolojik belirtiler ve uyku kalitesi ile ilişkisi
The relationship between smartphone addiction levels and psychological symptoms and sleep quality among medical students
  1. Tez No: 670610
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada tıp fakültesi öğrencilerindeki akıllı telefon bağımlılığı düzeyininin tespit edilerek bazı psikolojik belirtiler ile arasında ilişki olup olmadığının ve uyku kalitesine etkisinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel tipte tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında öğrenim görmekte olan 1. ile 6. sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Saysıs 1423 olan toplam evrenin %83'üne ulaşılmış olup 1177 katılımcı ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırma verileri, dört bölümden oluşan bir e-anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Birinci bölümde araştırmacı tarafından hazırlanmış 30 sorudan oluşan bir sosyodemografik veri formu, ikinci bölümde 10 sorudan oluşan Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği-Kısa Formu ATBÖ-KF, üçüncü bölümde 53 sorudan oluşan Kısa Semptom Envanteri (KSE-53) ölçeği ve dördüncü bölümde ise 24 sorudan oluşan Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) yer almaktadır. Anketler online olarak dönemlerin WhatssApp gruplarına gönderilerek öğrenciler tarafından doldurulması sağlanmıştır. Veriler, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) versiyon 22.0 istatistik paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the level of smartphone addiction in medical students and to determine whether it is related to some psychological symptoms and sleep quality. Materials and Methods: This study was planned as a cross-sectional descriptive study. It was carried out with 1st and 6th grade students studying at Selcuk University Faculty of Medicine in the 2020-2021 academic year. 83% of the total number of 1423 students was reached and the study was completed with 1177 participants. Research data were collected through an e-survey form consisting of four parts. A sociodemographic data form consisting of 30 questions prepared by the researcher in the first part, the Smartphone Addiction Scale-Short Version consisting of 10 questions in the second part, the Brief Symptom Inventory (BSI-53) consisting of 53 questions in the third part, and Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) consisiting of 24 questions in the fourth part. The questionnaires were sent to the WhatsApp groups of all academic grades online, and they were filled in by the students. Data were evaluated by the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) version 22.0 statistical package program.