Postür parametreleri açısından transtibial ve transfemoral amputasyonlu olguların karşılaştırılması
Comparison of transtibial and transfemoral amputee's posture parameters
  1. Tez No: 673797
  2. Yazar: ECEM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER KABLAN, PROF. DR. YAŞAR TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Amputasyonu takiben statik postürde görülen değişimler ve submaksimal egzersizin postür parametreleri ve bel ağrısına etkisi açısından transtibial (TTA) ve transfemoral (TFA) amputelerin karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planlanan araştırmanın ölçümleri uluslarası bir sivil toplum kuruluşunun protez-ortez merkezinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tek taraflı, TTA (n:14,yaş:36,36±12,15) ve TFA (n:15,yaş:27,36±7,60), erkek amputeler değerlendirilmiştir. Ağırlık aktarım oranları 3D LASAR Posture (Ottobock, Almanya) ile belirlenmiş, postür fotoğrafları ADIBAS Posture (Physical TECH, Barselona, İspanya) ile çekilmiştir. Bel bölgesi ağrısı değerlendirmesinde Wong-Baker Ağrı Skalası kullanılmıştır. Submaksimal egzersiz olarak 6 Dakika Yürüme Testi yapılmış, tüm değerlendirmeler submaksimal egzersiz öncesi ve sonrasında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to compare transtibial (TTA) and transfemoral (TFA) amputees in terms of changes in static posture following amputation and the effect of submaximal exercise on posture parameters and low back pain. Materials and Methods: Measurements of the prospective study were carried at Prosthetic-Orthotic Center managed by an international non-governmental organization. Unilateral, TTA (n:14,age:36.36±12.15) and TFA (n:15,age:27.36±7.60) male amputees were evaluated in the study. Postural parameter measurements were made in free and equally weighted stance. Weight transfer rates were determined by 3D LASAR Posture (Ottobock, Germany), posture photographs were taken with ADIBAS Posture (Physical TECH, Barcelona, Spain). Low back pain was assessed by Wong-Baker Pain Scale. 6 Minute Walk Test was performed as submaximal exercise, all evaluations were repeated after exercise.