Kord kanında bakılan vitamin D düzeyinin indirekt hiperbilirubinemi ile ilişkisi
The relationship of vitamin D level in cord blood with indirect hyperbilirubinemia
- Tez No: 658540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK SARICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: İndirekt hiperbilirubinemili term bebeklerde kord kanı D vitamini düzeyi ile ilgili çalışmalar çok kısıtlı sayıdadır. Preterm bebeklerde ise bilgilerimize göre bu konuyla ilgili çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamızdaki amaç kord kanı D vitamini düzeyi ile indirekt hiperbilirubinemi ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Çalışma 1 Mart 2020 – 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında Keçiören Eğitim Araştırma Hastanesinde doğan 78 bebek ve 76 anne ile yapıldı. Annelerin yaşı, doğum şekli , gravida ve paritesi, giyim şekli, doğumdan hemen önceki VKİ, doğum öncesi D vitamini takviyesi kullanma durumu, iki doğum arasındaki süre kaydedildi. Yenidoğanların cinsiyeti, gestasyonel haftası, antropometrik ölçümleri, beslenme şekilleri kaydedildi. Araştırmaya katılan tüm bebeklerin kordundan, doğumda 25(OH)D Vitamini düzeyi için kan alındı. Bebekler takiplerinde transkutan bilirubin ile nomogramlara göre değerlendirildi. Sınırın altında kalan bebekler sağlıklı gruba alınırken, sınırın üzerindeki hasta bebeklerden serum total bilirubin, direkt bilirubin, hemoglobin, hematokrit, lökosit ve platelet düzeyleri çalışıldı. Bulgular: Term 38 bebekten 20'si (%52,6) sağlıklı, 18'i (%47,4) hasta idi. Preterm 40 bebekten ise 16'sı (%40) hasta, 24'ü (%60) sağlıklı idi. Çalışmamızda bebeklerin kord kanı D vitamini düzeyi ortalaması term hasta grupta 11,6±6,87 ng/mL, term sağlıklı grupta ise 14,66±9,51 ng/mL idi. Preterm bebeklerin kord kanı D vitamini düzeyi ortalaması ise hasta grupta 13,53±8,31 ng/mL, sağlıklı grupta ise 13,95±8,33 ng/mL idi. Ancak term - preterm hasta ve sağlıklı gruplar arasında D vitamini bakımından anlamlı fark bulunamadı (p=0,269, p=0,876).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Studies on cord blood vitamin D levels in term babies with indirect hyperbilirubinemia are very limited. According to our knowledge, there is no study on this subject in preterm babies. The aim of our study is to determine whether there is a relationship between vitamin D level in cord blood and indirect hyperbilirubinemia. Materials and methods: It was conducted with 78 newborns and 76 mothers who were born in our hospital between March 1, 2020 and July 1, 2020. The mothers' age, delivery type, gravida and parity, dressing style, BMİ just before birth, prenatal vitamin D supplementation status, and the interval between two births were recorded. Gender, gestational week, anthropometric measurements and feeding patterns of the newborns were recorded. Blood was taken from the cord blood of all babies at birth for 25 (OH) Vitamin D level. Babies were evaluated according to nomograms determined by transcutaneous bilirubin. While newborns below the limit were included in the healthy group, serum total bilirubin, direct bilirubin, hemoglobin, hematocrit, leukocyte and platelet levels were studied from the newborns with jaundice above the limit. Results: Twenty (52.6%) of term babies were healthy and 18 (47.4%) were included in the patient group. 16 of preterm babies (40%) were classified as patients and 24 (60%) as healthy. In our study, the mean value of vitamin D in the cord blood of babies was 11.6 ± 6.87 ng / mL in the term patient group and 14.66 ± 9.51 ng / mL in the term healthy group. The mean cord blood vitamin D of preterm babies was 13.53 ± 8.31 ng / mL in the patient group and 13.95 ± 8.33 ng / mL in the healthy group. However, there was no significant difference in vitamin D between term-preterm patients and healthy groups (p = 0.269, p = 0.876).