Görme engelli öğrencilerde yoga ve hatırlatıcı bilekliğin postural farkındalık ve özsaygı üzerine etkisi
The effect of yoga and reminder wristband on postural awareness and self-esteem in visually impaired students
  1. Tez No: 673805
  2. Yazar: İLKNUR METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMER GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Görme engelli öğrencilerde yoga egzersizinin ve hatırlatıcı bilekliğin postüral farkındalık, postür ve özsaygı üzerine etkisini saptamaktır. Gereç ve yöntem: Random ön-test son-test düzeninde ki bu yarı-deneysel çalışma Mart - Haziran 2019 tarihleri arasında bir görme engelliler okuluna devam eden 20 ilkokul öğrencisi ile yürütüldü. Öğrencilerin 10'u yoga egzersizi grubuna diğer 10'u hatırlatıcı bileklik grubuna random olarak atandı. 12 hafta süren programın girişimleri olan yoga egzersizi ve hatırlatıcı bileklik takma uygulaması 8 hafta sürmüştür. Veriler, Sosyo-demografik Form, New York Postür Analizi, Postural Farkındalığı Değerlendirme Formu ve Coopersmith Özsaygı Envanteri ile toplandı. Veriler, yüzdelik dağılım, ortalama, Ki-kare testi, Non-parametrik Wilcoxon İşaret Testi ve Mann-Whitney U testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the effect of yoga exercise and reminder wristband on postural awareness, posture and self-esteem in visually impaired students. Materials and Methods: This semi-experimental study in the random pre-test post-test layout was conducted with 20 primary school students attending a school for the visually impaired between March and June 2019. Ten of the students were randomly assigned to the yoga exercise group and the other 10 to the reminder wristband group. The yoga exercise and the practice of wearing a reminder bracelet, which are the initiatives of the 12-week program, took 8 weeks. Data were collected by Socio-demographic Form, New York Posture Analysis, Postural Awareness Assessment Form and Coopersmith Self-Esteem lnventory. The data were evaluated using percentage distribution, mean, Chi-square test, Non-parametric Wilcoxon Sign Test and Mann-Whitney U test.