Implementation of SAMR model in elt: An analysis of students' attitudes, perceptions, acceptance of technology and achievement in the process
İngilizce dili eğitiminde SAMR modeli uygulaması: Öğrencilerin teknolojiye karşı tutum, görüş, kabulleri ve süreçte başarıları
- Tez No: 673814
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM HURİ BATURAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, SAMR modelini İngilizce derslerine entegre etme ile öğrencilerin dijital okuryazarlık düzeyleri, mobil öğrenme araçlarını kabul etme düzeyleri, derslerde teknoloji kullanımına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi özel bir üniversite ortamında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, tek grup ön test, son test tasarım uygulanmıştır. Karma yöntem kullanılarak dijital okuryazarlık ölçeği, mobil öğrenme araçları kabul ölçeği, öğrencilerin derste teknoloji kullanımına yönelik tutumları ölçeği veri toplama işlemi için ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Uygulama süresi boyunca her hafta bir etkinlik gerçekleştirilmiş ve öğrencilere etkinliği nasıl buldukları konusundaki görüşleri sorulmuştur. Demografik verilerin toplanması için öğrencilerin doğum yılı, cinsiyetleri ve mezun oldukları lise bilgileri sorulmuştur. Çalışma, Atılım Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda, 17 yükseköğretim öğrencisi ile gerçekleştirildi. Bulgular, SAMR modelinin dil derslerine entegre edilmesinin öğrencilerde dijital okuryazarlık düzeyleri konusunda farkındalık yarattığını ortaya koymuştur. Mobil öğrenme kabul ölçeği sonucunun SAMR Modeli ile anlamlı bir ilişkisi olmadığı ortaya çıktı. Ayrıca SAMR Modelinin sınıflarda teknoloji kullanımına yönelik tutumları değiştirmediği görüldü. Bunun yanı sıra, SAMR Modelinin dönüşüm seviyesi olarak da adlandırılan ilk iki adımı, geliştirme seviyesi olarak adlandırılan son iki adımına göre öğrencilerin İngilizceyi anlamasına ve kullanmasına daha az yardımcı olduğu görülmüştür. Öğrencilerin etkinliklere ilişkin genel değerlendirmesi, Yerine Koyma ve Artırma düzeyinde, Değiştirme ve Yeniden Tanımlama düzeyine göre daha az olumludur. Ancak, faaliyetlerin başarı puanları düzenli bir örüntü izlememiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between SAMR model in the English language classes and students' digital literacy levels, their acceptance of mobile learning tools, their attitude towards the use of technology in the lessons in a private university setting. In this respect, one group pre-test, post-test design was implemented. Mixed methods were used with three Likert-scales, Digital literacy scale, Mobile learning tools acceptance scale, Students' attitudes towards technology use in the lesson were administered as pre-test and post-test for the data collection procedure. During the implementation of SAMR model, one activity that is suitable for a particular level of the model was conducted in each week, and students were asked about their opinions on how they found the activity. In order to gather demographic data, students' year of birth, gender and high school they graduated from were asked. The study was conducted at Atilim University School of Foreign Languages, School of Foreign Languages, with a sample of 17 tertiary level students, both female and male. The findings revealed that integrating SAMR model in the language lessons raised awareness of the students' digital literacy levels. The result of mobile learning acceptance scale revealed no significant relationship with SAMR Model. Besides, SAMR Model did not change the attitudes towards technology use in the classrooms. Moreover, it was seen that the first two levels, transformation phase, of SAMR Model helped students understand and use English less than the last two levels, enhancement phase. Students' overall evaluation of the activities were less positive in Substitution and Augmentation level than Modification and Redefinition level. However, the achievement scores of the activities did not follow a regular pattern.