Göller bölgesi ilkel dokuma aletlerinin seramik sanatı açısından irdelenmesi
Examination of primitive weaving tools in the lake region in terms of ceramic art
- Tez No: 673840
- Danışmanlar: DOÇ. SERAP ÜNAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
İnsanoğlu yaşamını sürdürebilmek adına bir takım ihtiyaçlarını karşılayabilmek için akıl ve becerilerini kullanarak çözüm yolu aramışlar böylece ilk aletleri yaratmışlardır. Bu aletlerden biri de örtünme korunma gereksinimleriyle oluşan dokuma aleti olmuştur. Dokuma kültürünün doğması Paleolitik çağlara değin uzanmaktadır. Bu bağlamda dokuma aletleri, teknolojik ve işlevsel açıdan tekstil metodolojisinin, kronik açıdan arkeoloji biliminin kültürel geçmişi ortaya koyması bakımından etnografya bilimi alanında araştırma konusu olup, aynı zamanda maddi kültür taşıyıcısı olması bakımından sanat disiplinlerinin araştırma sahası içindedir. Çünkü aletler kullanım amacın yarattığı normların ve soyut kavramları somutlaştıran imge olarak ait olduğu dönemlere ait referansları taşır. İlk toplumların gündelik yaşam dinamiğini yansıtan bu ilkel aletlerin yapımında ahşap, taş, kemik, kil ana malzeme olmuştur. İşlevsel amaçlı yapılmış bu işlevsel nesneler toplumu çevreleyen üretim kültürlerini ve tekniklerini yansıtmaktadır. Özellikle kil, plastik özelliğiyle kültürel dinamikleri yansıtan estetik, sembolik, işlevsel boyutu da ortaya koymaktadır.“Göller Bölgesi İlkel Dokuma Aletlerinin Seramik Sanatı Açısından İrdelenmesi”konulu bu çalışmada bölgedeki etnografya ve arkeoloji müzelerinde bulunan ilkel dokuma aletleri, pişmiş toprak dokuma aletleri materyalleri incelenmiştir. Arkeolojik kayıtlardan ve etnografik yapılan gözlemlerden elde edilen veriler doğrultusunda değerlendirilmiştir. Çalışmaların sonucunda Göller Bölgesi dokumacılıkta kullanılan aletlerin çeşitleri işlevleri ortaya konmuştur. Dokuma üretimi için çevresel faktörler ve ilkel dokumacılıkta kullanılan aletlerin özellikleri açıklanmıştır. Göller Bölgesi ilkel dokuma aletleri özellikleri ve pişmiş toprak dokuma aletlerinin form bezeme özellikleri ortaya konulmuştur. Yapılan gözlemlerden ve yapılan araştırmalardan elde edilen veriler doğrultusunda günümüz çağdaş seramik sanatında uygulama çalışmaları yapılmıştır. Dokumacılıkta kullanılan ilkel aletler, Göller Bölgesi kapsamında Isparta ili özelinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to survive, human begins sought a solution by using their wits and skills for a group of greetings, thus creating the first tools. One of these tools was the requirements for cover protection. The birth of the weaving cultur goes back to Paleolithic Ages. In this context, weaving tools are the subject of research in the field of ethnography in terms of aspects of textile methodology and chronically revealing the cultural background of archeology science, and all the same time, it is within the research field of art disciplines in terms of being the carrier of material culture. Because the tools carry the references of the periods to which they belong, as the image that embodies the norms and abstract concepts created by the purpose of use. Wood, stone, bone and clay were the main materials in the making of these primitive tools, which reflected the daily life dynamics of early societies. These functional objects for Functional purposes reflect the production cultures and techniques surrounding the society. Especially with its plastic feature, clay reveals the aesthetic, symbolc and functional dimesion that reflects cultural dynamics. Primitive weaving tools and terracotta weaving tools materials found in ethnography and archeology museums in the region were examined in this study on“Examination Of Primitive Weaving Tools In The Lake Region In Terms Of Ceramic Art”. It has been evaluated in the line with the obtained from archaeological recods and etnographic observations. As a result of the studies, the functions of the tools used in weaving in the Lakes Region have been revealed. environmental factors for weaving production and properties of tools used in primitive weaving are explained. The characteristics of the Lakes Region primitive weaving tools and the form decoration features of baked weaving tools were revealed. In line with the data obtained from observations and researches, contemporary ceramic art application studies were carried out. Primitive tools used in weaving are handled in Isparta province within the scope of Lakes Region.