Göller bölgesi ve Konya'da at arabası, kamyon ve römork süslemesi
Lakes region and the decoration of these cars with horses, Lorries and trucks in Konya
  1. Tez No: 73752
  2. Yazar: NİŞVAN ÖZGEÇ UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. ÖRCÜN BARIŞTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET 20. yüzyılın sonlarını yaşadığımız şu günlerde hızla gelişen teknolojiyle birlikte motorlu taşıtların yanında, hemen hemen her yerde kullanılan ama pek dikkat edilmeyen, bir taşıma aracı olan at arabalarıyla karşılaşılır. Kırsal kesime özgü olan at arabaları, zamanla değişime uğramış, yerlerini kamyon ve römorklara bırakmıştır. At arabalarının yapımı tekerleğin icadı ile insan hayatına girmiştir. Çağlar boyunca çeşitli değişiklikler göstermelerine rağmen günümüze kadar ulaşabilmişlerdir. At arabası yapımı ile uğraşan ustalar, arabanın tüm aksamlarını büyük bir titizlik ve hünerle, parmak ve göz ölçüsü kullanarak gerçekleştirmektedirler. At arabalarının yapımı, süslemeciliği kadar önemli bir halk el sanatımızdır. İlkel çağlardan beri kullanılan at arabaları göze hoş görünmesi amacıyla; halk ressamları veya gezginci ressamlar tarafından süslenmiştir. Göller Bölgesi ve Konya'da karşımıza çıkan, at arabası, kamyon, römork yapım ve süslemeciliği halk el sanatlarımıza zengin örnekler sunan bezemelerle doludur. Bu bezemeler; Türk süslemesindeki desenlerin empresyonist ve stilize görünüşlerinden oluşmuştur. Süsleme ustaları, kendi kişiliklerini, kendi yapıtlarında sergilemişler, yeni desen ve kompozisyonlar oluşturmuşlardır. Renkleri de kendi kişiliklerine göre seçip, zıt kontrastlar kullanarak süslemelerine yansıtmışlardır. At arabası, kamyon ve römork süslemelerinde somut ve soyut biçimlendirmeler bir arada sergilenmektedir. Batı anlayışına yakın özellikler taşıyan süslemeler, kırsal kesimde yaşayan sanatçı yaradılışlı kişiler tarafından icra edilmeyeçalışılmaktadır. Süsleme ustaları kendilerine konu olarak yaşadıkları çevreyi, yaşam tarzlarını ve hayal ürünlerini seçmişlerdir. Kamyon ve römorklardaki bezeme sanatı ise at arabalarına göre daha grafiksel bir anlatımdır. Genellikle yazdı bezemelerin tercih edildiği kamyon ve römorklarda fırçanın yerini daha çok şablon ve kompresör almıştır. Bu nedenledir ki çiçekleme işleminde yazılı bezemeler ana konulandır. At arabaları, kamyon ve römork süslemeleri günümüzde eski önem ve, ustalarını yitirmiştir. Süsleme ustalarının büyük bir kısmını, baba mesleği olarak yürüten yaşlı kişiler oluşturmaktadır. Bu ustalarda eski önem verilmediği için çırak bulamamakta, mesleklerini, sanatlarını küçük atölye veya evlerinde gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Halk el sanatlarımızın dalı olan at arabası, kamyon ve römork süslemeciliği zengin bezemeleri, değişik kompozisyon düzenlemeleri, büyük renk vizyonları ve yaratıcı ustaları ile halk resim sanatımız ve plastik sanatlarımız açısından büyük bir önem teşkil edecek özelliklere sahiptir. Ulusal sanat beğenimizi ve folklor hazinemizi korumak ve tekrar gündeme getirmek halk el sanatlarımız ve sanat tarihimiz açısından önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the twentieth century, we see a lot of cars with horses in the streets. As the technology developing rapidly, these cars with horses are also used like vehicles. But, nobody give importance to them. By the time, these cars with horses that are generally used in villages, has changed a lot and become trucks and lorries. These cars with horses enter into our life with the invention of the wheel. By centuries, these kind of cars with horses has developed a lot. The masters has manufactured every part of these cars with skilful and peevishness. They are using their hands and eyes while manufacturing the cars. The manufacturing of cars with horses is a very important art for our people. Since primitive centuries, these cars are decorated by painters. In Konya and Lakes Region, we can see so many decorations of these cars, trucks and lorries. These decorative figures are full of Turkish style and art. The masters give their characters to their masterpieces and create new design and composition. They also choose lovely colours and use cotrast while decorating them. We can see absurd and concrete figures, shapes on the decoration of these lorries trucks and cars with horses. The people who live in Anatolia try to decorate their cars with the effect of European art. The masters or the artists who decorate the cars with horses choose their surroundings, their lifes and dreams as subjects for decorating.But, the decoration of trucks and lorries is more graphical than the decoration of cars with horses. Generally, the ornaments are painted with“compresors”not with brushes on the trucks and lorries. Because of this reason, drawing of flowers are the main subject of decoration. Nowadays, these kind of decoration has lost their importance. Only old artists, old person whose Job comes from their fathers paint them on the cars with horses lorries or trucks. These masters can't find helpers and they try to continue their jobs in their houses or studios. Decoration of some ornaments on the cars with horses, trucks and lorries is one of the important art of Turkish people. This art consists of different figures, vary compositions, and colourful ornaments. It is also related with plastic art and it is very important for our Anotolian people. There are very creative masters and artists. This is a national art so we must keep it and we must give importance to it. IV