Günümüz Kütahya çiniciliğinde Çini sanatçısı Mehmet Koçer
Tile artist in contemporary Kütahya tile Mehmet Koçer
  1. Tez No: 673856
  2. Yazar: AYŞE SEMA BARDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. RUHİ KONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmada Günümüz Kütahya çiniciliğinin önemli isimlerinden olan Mehmet Koçer 'in hayatı ve Kütahya çiniciliğine katkıları incelenmiştir. Ayrıca Mehmet Koçer'in eserleri İznik çinilerinin kompozisyon özellikleri bakımından incelenmiştir. Mehmet Koçer kendine has üslubuyla geliştirdiği eserleri ve eğitimci kimliği ile Kütahya çini sanatının geliştirilmesine önemli katkılar sunmuştur. Koçer, eserlerinde geleneksel çizgileri koruyup geliştirerek özgünlüğü yakalamıştır. Bu nedenle Günümüz Kütahya çini sanatında önemli bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this research, the life of Mehmet Koçer, one of the important names of Kütahya tile making, and her contributions to Kütahya tiles were examined. In addition, Mehmet Koçer's Works were examined in terms of the compositional features of Iznik tiles. Mehmet Koçer made significant contributions to the development of Kütahya tile art with her works he developed with her own style and her identity as an educatur. Koçer has attained originality by preserving and developing traditional lines in her works. For this reason, it has an important place in today's Kütahya tile art.