Prostat kanserli hastalarda FMNL1 ve PAK1 seviyelerinin belirlenmesi
Determination of FMNL1 and PAK1 levels in patients with prostate cancer
- Tez No: 673866
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİYE DERYA DURANYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Üroloji, Biochemistry, Oncology, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyokimyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Prostat kanseri klinik olarak çok heterojen bir hastalıktır. Prostat spesifik antijenin (PSA) kansere spesifik bir belirteç olmaması nedeniyle ve ayrıca ileri evrede görülen yaygın kemik metastazları ve hormon tedavisinden kaynaklanan kemik deformasyonları sebebiyle hem prostat kanserine spesifik olan, hem de erken evrede tanı sağlayacak yeni biyobelirteçlerden faydalanılması gerekmektedir. Çok domainli polipeptidler olan formin protein ailesinin üyesi Formin like-protein 1 (FMNL1), aktin polimerizasyonu, hücre yüzey uzantıları oluşumu, vezikül transportu, hücre-hücre ve matriks-hücre bağlantısı (adezyon) ile hücre göçü süreçlerinde büyük öneme sahiptir. Protein kinaz olan p21 ile aktiflenmiş kinaz (PAK) proteinleri filopodyum ve lamellipodyum oluşumunu destekleyerek hücre iskeleti organizasyonunda rol oynar, aynı zamanda hücre sağkalımı, mitoz ve transkripsiyon gibi diğer hücresel aktiviteleri de düzenler. Çalışmamızda 60 prostat kanserli hasta ile 20 sağlıklı kontrolün plazma ve idrar örneklerinde çalışıldı. FMNL1 ve PAK1 mRNA ve protein ekspresyonlarının incelendiği çalışmada hasta ve kontrollerin FMNL1 mRNA ve protein ekspresyon seviyeleri arasında hem plazma hem idrar örneklerinde istatistiksel bir farklılık bulunamadı (p>0.05). Hasta ve kontrollerin PAK1 mRNA ekspresyon seviyeleri arasında plazma ve idrar örneklerinde istatistiksel bir farklılık bulunmadı (p>0.05). PAK1 protein seviyelerinde de plazma örneklerinde anlamlı fark bulunamazken (p>0.05) idrar örneklerinde hastalarda kontrol grubuna göre düşük bulundu (p=0.00). Hastaların PSA ve diğer klinik özellikleriyle plazma ve idrar FMNL1 ve PAK1 seviyeleri arasında herhangi bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is clinically very heterogeneous disease. Since PSA is not a cancer specific marker, and also due to the common bone metastases seen in the advanced stage and bone deformations caused by hormone therapy, it is necessary to use new biomarkers that are both specific to prostate cancer and will provide early diagnosis. Formin like-protein 1 (FMNL1), a member of the formin protein family which are multi-domain polypeptides, is of great importance in actin polymerization, cell surface protrusion formation, vesicle transport, cell-cell and matrix-cell attachment (adhesion) and cell migration processes. p21 activated kinase (PAK) proteins, a protein kinase, play a role in cytoskeletal organization by promoting the formation of phyllopodium and lamellipodium, as well as regulating other cellular activities such as cell survival, mitosis, and transcription. In our study, plasma and urine samples of 60 prostate cancer patients and 20 healthy controls were studied. In the study in which FMNL1 and PAK1 mRNA and protein expressions were examined, no statistical difference was found between FMNL1 mRNA and protein expression levels of patients and controls in both plasma and urine samples (p>0.05). There was no statistical difference between the PAK1 mRNA expression levels of patients and controls in plasma and urine samples (p>0.05). While no significant difference was found in PAK1 protein levels in plasma samples (p>0.05), it was found to be lower in urine samples compared to the control group (p=0.00). No correlation was found between PSA and other clinical features of the patients and plasma and urine FMNL1 and PAK1 levels.