Trafik ve kasko müşteri eğilimleri ve trafik kazasını etkileyen faktörlerin veri madenciliği ile risk analizi
Risk analysis of traffic and motor insurance customer trends and factors affecting traffic accidents by data mining
- Tez No: 673867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, Actuarial Sciences, Insurance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aktüerya ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sigorta meydana gelmesi olası zararların, gerçekleşme ihtimali çerçevesinde insan hayatı ya da maddesel herhangi bir menfaati güvenceye almak anlayışı ile ilerleyen bir sistemdir. Sigorta sistemin işleyişinde ana karakterler olarak risk ve müşteri kavramları yer almaktadır. Müşterilerin sigorta ve risk kavramlarına karşı yaklaşımları sigorta sektörünün büyüme ve gelişiminde etkili rol oynar. Sigorta işleyişinin temelinin risk ve müşteri ikilisi ile ilerlediği düşüncesinden yola çıkılarak sigorta müşterilerinin sigorta kavramı ve sektörüne yaklaşımları, trafik ve kaskoya ilişkin görüşlerin saptanması ve trafik kazasına ilişkin faktörlerin risk analizi yapılarak belirlenebilmesi üzerine analizler yapılmıştır. Çalışma kapsamında anket formu oluşturulmuş ve veriler elde edilerek SPSS paket programı ile analizler yapılmıştır. Anket formu ile toplanan veriler aynı zamanda Veri Madenciliği modellerinden olan Karar Ağacı ile de analiz edilmiştir. Karar Ağacı modelinin kullanıldığı analiz çalışmasında C&RT algoritması ve CHAID algoritmaları denenmiş ve C&RT algoritmasının, CHAID algoritmasına göre daha az hataya sahip olduğu görülmüş ve C&RT algoritması kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Insurance is a system that proceeds with the understanding of securing human life or any material benefit within the framework of the possibility of possible losses to occur. Risk and customer concepts are the main characters in the functioning of the insurance system. Customers' approaches to insurance and risk concepts play an effective role in the growth and development of the insurance industry. Based on the idea that the basis of the insurance operation is based on the risk and customer duality, analyzes were made on the insurance concept and approaches of the insurance customers to the sector, determining their views on traffic and automobile insurance and determining the factors related to traffic accidents by making risk analysis. Within the scope of the study, a questionnaire was created and the data were obtained and analyzed with the SPSS package program. The data collected with the questionnaire form were also analyzed with the Decision Tree, which is one of the Data Mining models. In the analysis study in which the Decision Tree model was used, the C&RT algorithm and CHAID algorithms were tried and it was seen that the C&RT algorithm had less errors than the CHAID algorithm and the C&RT algorithm was used.