Akne vulgaris hastalarında 577-NM PRO yellow lazer uygulamasının post-akne eritem üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation of 577-NM PRO yellow laser efficacy on post-acne erythema in patients with acne vulgaris
  1. Tez No: 673876
  2. Yazar: ONUR KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ATASEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Akne vulgaris en sık adolesanlarda ve genç erişkinlerde görülen pilosebase ünitenin kronik inflamatuar hastalığıdır. Skar, postinflamatuar hiperpigmentasyon ve post-akne eritem (PAE) gibi sekellere yol açarak bireylerde psikososyal problemlere neden olabilmektedir. PAE tedavisi için literatürde sınırlı sayıda tedavi seçenekleri tanımlanmış olup standart bir tedavi protokolü yoktur. Bu çalışmada; akne vulgaris hastalarında 577-nm pro yellow lazer uygulamasının post-akne eritem üzerine etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Klinik olarak akne vulgaris ve post-akne eritem tanısı konulan, hali hazırda akne tedavisi almayan, 14-40 yaş aralığında 50 hasta çalışmaya dahil edildi. Ancak COVID-19 pandemisi nedeniyle 14 hasta takiplerine gelemediği için çalışma dışında bırakıldı ve çalışma 36 hasta ile tamamlandı. Hastaların rastgele seçilen yüz yarısına, tarama başlığı ile (20-24 J/cm², 44 ms, %80) ayda bir olmak üzere toplam üç seans 577-nm pro yellow lazer (QuadroStarPRO YELLOW® Asclepion Lazer Teknolojileri, Almanya) uygulandı. Diğer yüz yarısı kontrol olarak kabul edildi. Tedavi öncesi global akne skorlama sistemine göre her iki yüz yarısının akne şiddet skoru belirlendi. Hastalar son seanstan 1 ay sonrasına kadar takip edildi. Hastaların başlangıçta ve her seanstan 1 ay sonra standart dijital fotoğrafları çekildi. İki tarafsız dermatolog tarafından fotoğraflar karşılaştırılarak ve klinisyen eritem değerlendirme ölçeği kullanılarak eritem değerlendirildi. Hastalar tarafından hastanın tedavi sonucunu değerlendirme ölçeği kullanılarak değerlendirme yapıldı. Bu iki değerlendirmeye göre tedavi etkinliği belirlendi. Ayrıca tedavi bitiminde GASS göre hastaların her iki yüz yarısındaki akne skorlarındaki değişim de değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya katılan 36 hastanın 27'si kadın (%75) ve 9'u erkek (%25) idi. Hastaların yaşları 15-38 yıl arasında değişmekte olup ortalama 22.08±5.16 yıldı. 9 hastanın (% 25) Fitzpatrick cilt tipi II iken, 27 hastanın (% 75) Fitzpatrick cilt tipi III idi.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease of the pilosebaceous unit, most commonly seen in adolescents and young adults. It can induce psychosocial problems in individuals by causing sequelae such as scarring, postinflammatory hyperpigmentation and post-acne erythema. A limited number of treatment options have been described in the literature for the treatment of PAE and there is no standard treatment protocol. It is aimed to investigate the effectiveness of 577-nm pro yellow laser on post-acne erythema in patients with acne vulgaris. Materials and Methods Fifty patients between the ages of 14-40 who were clinically diagnosed with acne vulgaris and post-acne erythema and who were not currently receiving acne treatment were included in the study. However, 14 patients were excluded from the study, because they couldn't come to follow-up due to the COVID-19 pandemic so the study was completed with 36 patients. Each subject's face sides were randomly assigned to receive 577-nm pro yellow laser treatment (QuadroStarPRO YELLOW®, Asclepion Laser Technologies, Germany) using the scanner handpiece (20-24 J/cm², 44 ms, %80) for 3 sessions at 1 month intervals. Nontreated sides of the face was accepted as control. The acne severity scores of both side of face were determined according global acne grading system before the treatment. Patients were followed up to 1 month after the last session. Standard digital photographs of the patients were taken at the baseline and 1 month after each session. Erythema was assessed by two independent dermatologists by comparing the photos and using clinician erythema assessment scale. Assessment was made by the patients using the patient's treatment outcome assessment scale. Treatment efficacy was determined based on these two assessments. In addition, the change in acne severity scores on both side of the patients face according to the global acne grading system was also assessed at the end of the treatment. Results Of the 36 patients participating in the study, 27 were female (75%) and 9 were male (25%). The ages of the patients ranged from 15 to 38 years, with a mean of 22.08 ± 5.16 years. 9 patients (25%) have Fitzpatrick skin type II while 27 patients (75%) have Fitzpatrick skin type III.