Soğuk savaş sonrası NATO'nun dönüşümü ve Balkanlar'a etkileri
NATO's transformation after the cold war and it's impacts on the Balkans
- Tez No: 673892
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan yeni koşullar uluslararası konjonktürün yapısını etkilemiş ve iki kutuplu bir sistem ortaya çıkmıştır. Bu iki kutuplu sistem içerisinde savaş sonrası dönemin güç dinamiklerine bağlı olarak kurulan NATO, Soğuk Savaş dönemi boyunca üyesi ülkelerin özgürlüklerini ve güvenliklerini güvence altına almış ve adil ve kalıcı bir barış ortamının yaratılması için çalışmıştır. Ancak Soğuk Savaş'ın sona ermesi ve Sovyetler Birliği'nin dağılması ile NATO'nun varlık sebebi ortadan kalkmış, İttifak'ın gelecekteki varlığı sorgulanmıştır. Soğuk Savaş sonrasında ortaya çıkan yeni uluslararası sistem içerisinde, değişen dönem koşulları ve ortaya çıkan yeni risk faktörleri bağlamında NATO'nun bir değişim ve dönüşüm hareketi başlatması kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu çalışmada, Soğuk Savaş sonrası NATO'nun dönüşüm hareketi analiz edilecek, bu dönüşüm ile başlayan İttifak'ın genişleme faaliyetleri ele alınacak ve NATO'nun yeni stratejilerinin ilk uygulama örneği olan Balkanlar ile NATO ilişkisi ve İttifak'ın değişiminin Balkanlar'a yansımaları irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The new conditions that emerged after the Second World War affected the structure of the international conjuncture and a bipolar system has emerged. NATO, which was established in this bipolar system depending on the power dynamics of the post-war period, secured the freedom and security of its member countries and worked to create a fair and lasting peace environment during the Cold War period. However, with the end of the Cold War and the dissolution of the Soviet Union, the reason for NATO's existence has disappeared and the future existence of the Alliance has been questioned. In the new international system that emerged after the Cold War, it has become inevitable for NATO to initiate a change and transformation movement in the context of changing period conditions and emerging new risk factors. In this study, NATO's transformation movement after the Cold War will be analyzed, the enlargement activities of the Alliance that started with this transformation will be discussed and NATO's relationship with the Balkans, which is the first application example of NATO's new strategies, and the reflections of the Alliance's change on the Balkans will be examined.