Relationship between students' SES and literacy levels under the effect of different levels of school SES: a secondary analysis of Estonia, Belarus, and Azerbaijan on PISA 2018
Okul ses etkisi altında öğrenci SES ve okuryazarlık seviyeleri arasındakı ilişki: Estonya, Belarus ve Azerbaycan' PISA 2018 verileri üzerinde ikincil analiz
- Tez No: 673944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, Estonya, Belarus ve Azerbaycan'daki bireysel ve okul sosyoekonomik (SES) düzeyleriyle okuryazarlık seviyeleri arasındakı ilişkiyi, okul SES düzeylerini dikkate alarak, PISA 2018 verilerine göre incelemektir. Ülkeler yeterlik düzeylerine göre seçilmiştir. PISA 2018'e göre fen, matematik ve okuma alanlarının hepsinde Estonya 3. düzey, Belarus 2. düzey, Azerbaycan ise 1. düzey performans gösteren ülkelerdir. Veriler çıkarımsal istatistiki yöntemler ile analiz edilmiştir. Öğrenci verileri hem bireysel hem de okul SES düzeylerine göre dört farklı çeyreğe bölünmüş ve her ülke için toplamda 16 farklı karşılaştırma grubu oluşturulmuştur. Öğrenci grupları her alanda okur yazarlık puanlarına göre karşılaştırılmıştır. Sonuçlar her ülke için tüm alanlarında hem bireysel hem de okul SES düzeyleri ile öğrencilerin performansları arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Öte yandan ilişkinin gücü her ülke için az da olsa farklılık göstermiştir. Estonya ve Azerbaycan ila kıyaslandığında ilişkinin Belarusta daha büyük bir etki yarattığı saptanmıştır. Çalışma sonuçları ayrıca düşük SES'li öğrencilerin yüksek SES'li okullarda başarılarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate the relationship between individual and school socioeconomic status when school SES is considered, and literacy levels in Estonia, Belarus, and Azerbaijan based on PISA 2018 cycle. The countries were selected according to proficiency levels of their performances. Estonia was as a level 3 performing country for mathematics, reading, and science domains, while Belarus was performing at level 2 for all domains, and Azerbaijan was selected as level 1 performing country at each domain. Descriptive analyses were used separately for each selected country. Student and school SES scores were divided into 4 quartiles, creating 16 total comparison group for each domain and country. The quartiles were compared according to the average literacy scores of students for each domain. The results indicated that both individual and school SES had a strong relation to the performance scores of students in each country for all domains. However, the strength of the relationship was slightly different for each country, which had the largest impact on Belarus compared to Azerbaijan and Estonia samples. Results also indicated that low SES-students may have higher achievement levels if they are in high-SES schools.