Dijital platformlarda telif hakları ve yazılı eserler için blockchain tabanlı bir telif hakkı modeli
Copyright on digital platforms and blockchain based copyright protection model for written works
- Tez No: 673959
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN AKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnternetin günlük hayatın her alanına girmesi fikri mülkiyet alanında da köklü değişiklikler yaratmıştır. Dijital medya yazarlara sınırsız üretim ve dağıtım imkânı sunarken, korsanların önünü açmış ve onlar için çok daha büyük bir pazar oluşturmuştur. Eser sahibinin haklarını korumanın ve korsanla mücadele etmenin en etkin yollarından birisi esere daha fazla değer katmak ve onu daha cazip hale getirmektir. Bir eserin taşıdığı bilgi yükü ile birlikte koleksiyon değerine de sahip olması tüketiciyi memnun ederken, eser hırsızlığını zorlaştıracaktır. Korsan endüstrisi içeriği birebir kopyalayarak ücretsiz dağıtabilir, fakat eserin biçimi dolayısıyla sunduğu değeri kopyalayamaz. Bu tezde yazılı eserlerin dağıtımında dijital orijinal kavramının uygulanması üzerine bir deneme yapılmıştır. Dijital orijinal kavramının amacı sınırlı sayıda olan, kopyalanamayan ve her biri kendi kullanıcısına özgün olan dijital kopyalar yaratmaktır. Dijital kopyalar bu sayede korsan endüstrisinden korunurken tüketiciye de ilave değer katmaktadırlar. Uygulama kapsamında dijital değerin oluşturulması için blokzincir teknolojisinden ve Ethereum akıllı sözleşmelerinden faydalanılmıştır. Geliştirilen uygulama eser sahibine blokzincir üzerinde kendi eserinin kopyalarını temsil eden dijital varlık oluşturma imkânı sağlamaktadır. Dijital varlık aynı zamanda eserin metin dosyasına erişmek için anahtar görevi görmektedir.
Özet (Çeviri)
Penetration of the Internet into every aspect of daily life has also created radical changes in the field of intellectual property. While digital media provides unlimited production and distribution possibilities for authors, it has paved the way for the pirates and created a much bigger market for them. One of the most effective ways to protect the rights of the author and fight against piracy is to add more value to the work and make it more attractive. The fact that a work has a collection value along with the information will make the theft more difficult while satisfying the consumer. The piracy industry can copy content and distribute it for free but cannot copy the value it offers under the hood. In this thesis, an experiment has been made on the application of the digital original concept in the distribution of written works. The aim of the concept of digital original is to create digital copies that are limited in number, cannot be copied, and each is unique to its user. In this way, digital copies are protected from the piracy industry and add additional value to the consumer. Within the scope of the application, blockchain technology and Ethereum smart contracts were used to create digital value. The developed application provides the author with the opportunity to create a digital asset that represents copies of his own work on the blockchain. The digital asset also acts as the key to access the text file of the work.