Hemşirelerde sosyal zeka ve psikolojik dayanıklılık düzeyinin karşılaştırılması ve farklı değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi
Comparison of social i̇ntelligence and psychological resilience in nurses and their relationship with different variables
- Tez No: 673981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerde sosyal zekâ ve psikolojik dayanıklılık düzeyinin karşılaştırılması ve farklı değişkenler ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamız tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte gerçekleştirildi. Erzurum ilinde bulunan; Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi, Nenehatun Kadın Doğum Hastanesi ve Palandöken Devlet Hastanesinde Mart 2020- Ekim 2020 tarihlerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında ilgili hastanelerde çalışan 1663 hemşire oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü evreni bilinen örneklem formülüne göre (n=313 hemşire) belirlenmiştir. Çalışmamıza 336 hemşire dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında“Sosyodemografik Veri Formu”, Tromso Sosyal Zekâ Ölçeği (TSZÖ) ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YİPDÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 25 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, en az ve en çok değerler ile ortalama ve standart sapmaların yanı sıra Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Student-t Testi, Post Hoc ikili karşılaştırmalardan Bonferroni, Pearson korelasyon analizi, Cronbach alpha katsayısı, Kurtosis ve skewness kat sayıları kullanılmıştır. Çalışmanın her aşamasında etik ilkeler gözetilmiştir. Bulgular: Araştırma bulgularına göre hemşirelerin TSZÖ toplam puanı 75.58±9.90 olarak saptanmıştır. TSZÖ alt boyutları incelendiğinde ise“Sosyal bilgi süreci”için 28.56±4.47,“Sosyal beceri”için 21.18±4.06 ve“Sosyal farkındalık”için 25.85±4.97 olarak saptanmıştır. YİPDÖ toplam puanı 123.62±19.01 olarak belirlenmiştir. YİPDÖ alt boyut puanlarının“Kendilik algısı”için 22.43±4.36,“Gelecek algısı”için 15.04±3.39,“Yapısal stil”için 14.33±3.42, ''Sosyal yeterlilik“ için 21.85±4.31, ''Aile uyumu”için 22.75±4.59, ''Sosyal kaynaklar" için ise 27.22±4.76 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to compare the level of social intelligence and psychological resilience in nurses and to examine their relationship with different variables. Materials and Methods: Our study was descriptive and engaging. Located in the province of Erzurum; Research was conducted in Erzurum Regional Training and Research Hospital, Atatürk University Research Hospital, Nenehatun Maternity Hospital and Palandöken State Hospital between March 2020 and October 2020. The evolution of the research was made up of 1663 nurses who worked in related hospitals between the specified dates. The population size is determined based on the known sampling formula (n=313 nurses). Our study includes 336 nurses. The data collection uses the“Sosyodemographic Data Form”, the Tromso Social Intelligence Scale (TSIS), and the Resilience Scale for Adults (RSA). The IBM SPSS Statistics 25 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis of data. Analysis of the data uses numbers, percentile, minimum and maximum values, and mean and standard deviations, as well as Simplex variance Analysis (ANOVA), Student-t Test, Bonferroni from Post Hoc bilateral comparisons, Pearson correlation analysis, Cronbach alpha coefficient, Kurtosis and wness ply numbers. Ethical principles were observed at each stage of the work. Results: According to the research findings, the total TSIS score of the nurses was 75.58 ± 9.90. When the TSIS sub-dimensions were examined, it was found to be 28.56 ± 4.47 for“Social information Processing”, 21.18 ± 4.06 for“Social Skills”and 25.85 ± 4.97 for“Social Awareness”. RSA total score was determined as 123.62 ± 19.01. The scores of RSA sub-dimension scores were calculated as 22.43 ± 4.36 for“Perception of self”, 15.04 ± 3.39 for“Perception of future”, 14.33 ± 3.42 for“Structured style”, 21.85 ± 4.31 for“Social competence”and“Family cohesion”. It was determined as 22.75 ± 4.59 and 27.22 ± 4.76 for“Social resources”.